To nasze wspólne zobowiązanie
2016-10-05
Wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z przedstawicielami Austriackiego Czarnego Krzyża. Organizacja ta powstała w 1919 roku i od tamtego czasu za cel stawia sobie opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi, w tym tymi z okresu I wojny światowej. Tematem spotkania były dotychczasowe działania Austriackiego Czarnego Krzyża w Małopolsce i plany na przyszłość.

-Wiem, że to już kolejna panów wizyta w Małopolsce. To bardzo ważne i piękne, że upamiętniamy miejsca związane z historią, nawet jeśli była ona trudna. To nasze wspólne zobowiązanie, z którego staramy się wywiązywać jak najlepiej – powiedział wicewojewoda Piotr Ćwik.

Podczas rozmowy goście z Austrii zapoznali się z zestawieniem środków, które Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał na renowację austro-węgierskich cmentarzy z I wojny światowej. Kwota ta wynosi 1,5 mln zł. Małopolska ma też dużą szansę na uzyskanie dotacji, dzięki której odrestaurowane zostaną 83 cmentarze w 23 gminach.

-Dziękujemy za to, co w Polsce robi się w zakresie dbania o cmentarze wojenne, w czym województwo małopolskie wiedzie prym – powiedział przedstawiciel Austriackiego Czarnego Krzyża.
austria_krzyz001austria_krzyz002austria_krzyz003austria_krzyz004austria_krzyz005austria_krzyz006
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj