Aktywne partnerstwo polsko-niemieckie
2016-10-04
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron spotkał się z nowym konsulem generalnym Niemiec w Polsce doktorem Michaelem Großem. Głównym tematem rozmowy była współpraca między naszymi krajami, którą konsul nazwał aktywnym partnerstwem.

Jak podkreślił Józef Gawron, Małopolska współpracuje z Niemcami na wielu płaszczyznach. Liczne są kontakty oraz związki miedzy ludźmi i miastami. Bez wątpienia właśnie te dobre relacje międzyludzkie okażą się dla nowego konsula dobrym fundamentem na start.

Michael Groß potwierdził, że istnieje szerokie spektrum wzajemnych kontaktów i przyjaźni polsko-niemieckich. Współpracują ze sobą szkoły, uczelnie, miasta, powiaty i kraje związkowe. Kontakty te konsul określił nawet mianem cudu niemiecko-polskiego pojednania.

Nie da się oczywiście uwolnić od tragicznych doświadczeń, które zawsze będą wpływać na nasze relacje.
-Naszym obowiązkiem jest zachować tę pamięć dla przyszłych pokoleń i patrząc w przeszłość, . budować przyszłość. Bez znajomości własnej historii trudno zrozumieć siebie i pracować nad przyszłością – mieć na nią wpływ – powiedział konsul generalny Niemiec.

Wicewojewoda Józef Gawron zwrócił uwagę, że w zacieśnianiu współpracy polsko-niemieckiej warto zacząć od wyższych uczelni, bo jest to dobry kierunek dla rozwoju przedsiębiorczości. Józef Gawron dodał, że Kraków to funkcjonujące w otoczeniu przemysłu centrum nauki i kultury, co stanowi doskonałą płaszczyznę rozwoju relacji miedzy Małopolską a Niemcami.
konsul_niemiec001konsul_niemiec002konsul_niemiec004konsul_niemiec003konsul_niemiec005
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj