Pamięć o roku 1980, pamięć o Swojczanach
2016-08-28
Rok 1980 stanowi ważną datę w historii naszego kraju. Myśli z nim związane nie bez powodu kierują się w stronę północnej i zachodniej Polski. Jednak trzeba pamiętać, że ludzie „Solidarności” działali w całym kraju, także w Małopolsce. Wojciech Grzeszek, poseł na Sejm RP, oraz Józef Pilch, wojewoda małopolski, uczestniczyli w Swojczanach w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Główne uroczystości były połączone z odsłonięciem Pomnika „Biuletynu Małopolskiego”.

Chciałbym zwrócić uwagę, że bohaterowie są czasem bardzo blisko nas, a wielkie sprawy dzieją się niejednokrotnie w małych miejscowościach. Ten piękny pomnik, który dziś odsłaniamy, jest tego najlepszym przykładem. Oto jedno z najważniejszych pism małopolskiej „Solidarności” powstawało właśnie tu, w Swojczanach, w domu Zofii i Mieczysława Sudelskich - mówił Józef Pilch - To tu działali ludzie, którzy nie bali się ryzykować, którzy chcieli przekazywać prawdę i budzić nadzieję na zmiany, choć wiedzieli, że grozi za to kara, że mogą trafić do więzienia.

Wojewoda małopolski podkreślił ważną rolę NSZZ „Solidarność”, a także wyraził podziw dla mieszkańców Swojczan, którzy dbają o swoją historię.

Mogą być Państwo dumni ze swojej miejscowości, w której tak prężnie funkcjonowała prasa podziemna stanu wojennego, a mieszkańcy sami, z własnej inicjatywy, z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem – a przy tym konstruktywnie i konsekwentnie – działali dla idei, dla wspólnego celu - powiedział Józef Pilch.
2016_poroz_sierpn012016_poroz_sierpn022016_poroz_sierpn032016_poroz_sierpn042016_poroz_sierpn052016_poroz_sierpn062016_poroz_sierpn07
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj