„Jak zawsze za honor się bić”
2016-05-14
Zarówno dziś, jak i w nadchodzącym tygodniu będziemy przywoływać postać generała Władysława Andersa i wracać do pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. To bowiem 72 lata temu w rejonie rzymskiego wzgórza toczyła się krwawa i zacięta bitwa aliantów z wojskami niemieckimi. 18 maja 1944 roku opór Niemców został przełamany. Niemała była w tym zasługa generała Władysława Andersa i jego 2 Korpusu Polskiego.

Dziś generał jest patronem krakowskiego Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, które właśnie 18 maja obchodzi swe święto – na pamiątkę tego, że to w tym dniu na ruinach klasztoru została zatknięta biało-czerwona flaga. W obchodach święta Centrum, w tym w uroczystym apelu, wzięli udział Anna Maria Anders – córka generała, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego – oraz wojewoda małopolski Józef Pilch wraz z małżonką.

„Szczególnie gorąco pragnę przekazać wyrazy szacunku dla Pani Minister Anny Marii Anders, która godnie i z wielkim poświęceniem kontynuuje patriotyczną tradycję służby krajowi tak pięknie pełnioną przez Generała Andersa. (…) Cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym święcie i podziękować za dotychczasową współpracę całemu wojsku, a w szczególności obecnym tutaj przedstawicielom Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Wyrażam przy tym nadzieję na dalszą tak dobrą współpracę w przyszłości” – powiedział podczas dzisiejszych uroczystości Józef Pilch.

Więcej zdjęć
COL ICOL IICOL IIICOL IV
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj