„Błysnął znów Trzeci Maj!”
2016-05-03
„Święto, obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jest dziś świadectwem wielkiej siły Polaków, którzy – wbrew przeciwnościom – doprowadzili do wejścia w życie pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej” – mówił wojewoda Józef Pilch podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu. Następnie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu ze Wzgórza Wawelskiego ruszył pochód, który zatrzymał się na placu Matejki. Pod drodze – pod Krzyżem Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego – złożono kwiaty od społeczności Krakowa i Małopolski.

Podczas uroczystości na placu Matejki wojewoda małopolski Józef Pilch wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego oraz przekazał odznaczenia państwowe.

Akty nadania obywatelstwa na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymało dziesięć osób pochodzących m.in. z Ukrainy, Kuby, Mongolii, Węgier i Serbii. Odznaczenia państwowe otrzymali zaś: pan Aleksander Cwynar (za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej w dziedzinie budownictwa – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), pan Marek Pieniążek (za wybitne zasługi dla rozwoju harcerskiego, za działalność na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski) oraz pan Bartosz Chajdecki (za wybitne zasługi dla rozwoju harcerskiego, za działalność na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży – Złoty Krzyż Zasługi).

W swoim przemówieniu na placu Matejki wojewoda Józef Pilch zaznaczył, że wspominając wydarzenia z 1791 roku, zawsze konfrontuje je ze współczesną Polską.

„Dziś, pod rządami drużyny biało-czerwonej, budujemy sprawiedliwe społeczeństwo oraz wolne i odpowiedzialne państwo. Doczekaliśmy pięknych czasów. Przeżywamy tysiąc pięćdziesiątą rocznicę powstania państwa polskiego. Oczekujemy na przyjęcie papieża Franciszka i młodzieży z całego świata. Pracujemy dla dobra naszej Ojczyzny zjednoczeni pod flaga „biało-czerwoną”. Jesteśmy na drodze odbudowy państwa i zespolenia obozu patriotycznego wokół programu reform. Wierząc w mądrość Polek i Polaków, wprowadzamy dobrą zmianę, a – jeśli dobry Bóg da i naród dopomoże – także i konstytucję na miarę nowych czasów. (…)

Jednym z czynników budowy dobrego państwa jest właśnie troska o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu umiłowania Ojczyzny, tak byśmy żyjąc w tym kraju, myśleli po polsku, aby… Polska była Polska.

Cieszę się, że obok wybitnych przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasłużonych dla Polski, stoi z nimi w jednym szeregu tylu młodych ludzi.

Dziękuję, że jesteście tu dziś z nami!!!

Patria, to właśnie Ojczyzna. Chciałbym, aby tak wielkie święto jak to dzisiejsze, było okazją do budowy świadomej postawy patriotycznej. Ta postawa to dziś gotowość do pracy dla Ojczyzny, wierność zasadom i poszanowanie wartości.

Droga Młodzieży! Patrzcie w przyszłość, ale uczcie się od przeszłych pokoleń, od Waszych ojców i dziadków. Niech nasza historia, tradycja, kultura, język, wreszcie religia będą dla Was niezbywalnymi wartościami. Niech ta największa w dziejach Polski reforma ustrojowa państwa zachęci do uzdrawiania współczesnej Polski, do wprowadzania mądrych reform. Doceniajmy na co dzień znaczenie naszej tożsamości narodowej, cieszmy się, że jesteśmy synami naszej kochanej Ojczyzny. I pamiętajmy, że historia jest nauczycielką życia!” – mówił dziś wojewoda Józef Pilch.

Więcej zdjęć
20160503 120160503 220160503 320160503 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj