Rozwój, rozwój, rozwój!
2016-04-20
W Krakowie był wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Odwiedził m.in. Krakowski Park Technologiczny, gdzie spotkał się z małopolskimi przedsiębiorcami. Towarzyszył mu wojewoda małopolski Józef Pilch.

„Kraków jest najstarszym polskim ośrodkiem wiedzy, chcielibyśmy żeby stanowił inspirację do rozwoju branż, gospodarczego, który opiera się o jak najwyższą wartość dodaną” – mówił wicepremier. Dodał, że jego priorytetem jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy.

Dlatego też rząd będzie wspierał przedsiębiorczość i kreatywność poprzez tworzenie odpowiednich narzędzi i warunków rozwoju. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na granty, dotacje czy odpowiednie programy. Takie podejście wicepremier Morawiecki podkreślał, prezentując przedsiębiorcom założenia swojego „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Instrumentem wsparcia samorządów i firm będzie z pewnością Polski Fundusz Rozwoju. „Jego działalność – mówił Mateusz Morawiecki – ma m.in. na celu wzmocnienie potencjału inwestycyjnego poprzez większe możliwości pozyskania dodatkowych środków z rynków finansowych, zarówno krajowego, jak i zagranicznych”.

Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z przykładów konsekwentnie wypracowywanego sukcesu. W najbliższym czasie powierzchnia Krakowskiego Parku Technologicznego – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów – zwiększy się z 707 ha do ok. 866,8 ha, umożliwiając w ten sposób realizację nowych projektów inwestycyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że Kraków wyróżnia się poziomem badań naukowych i kształcenia fachowców. Minister Morawiecki zwrócił na to uwagę podczas spotkania z przedstawicielami krakowskiego środowiska akademickiego w Narodowym Centrum Promieniowania Synchotronowego. Ostatnim elementem wizyty wicepremiera w Krakowie było odwiedzenie Nowej Huty. To tu planowane jest wykorzystanie poprzemysłowych terenów do zrealizowania nowoczesnych inwestycji i projektów. Ma powstać – wskazywał Mateusz Morawiecki – Strefa Aktywności Gospodarczej o powierzchni blisko 230 ha. W jej skład wejdzie centrum logistyczne, park naukowo-technologiczny i centrum kulturalne.

„Czas na mówienie o przyszłości Nowej Huty już się skończył. Teraz czas na realizację” – podsumował wojewoda małopolski Józef Pilch.

Więcej zdjęć
1 Morawiecki DSC_03182 Morawiecki DSC_02083 Morawiecki DSC_05434 Morawiecki DSC_0610
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj