Trwa wielka debata o edukacji
2016-04-19
W jaki sposób organizować kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i jak efektywnie współpracować w zakresie zapewnienia wsparcia – m.in. o te kwestie pytano podczas Małopolskiej Debaty o Edukacji, która odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego. W spotkaniu wzięła udział Teresa Wargocka – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Małopolska Debata o Edukacji to jedna z cyklu 16 wojewódzkich konferencji dotyczących zmian w systemie oświaty. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska – inicjatorka projektu – podkreśla: „Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację”.

Dlatego też w debacie, która odbyła się w Krakowie, uczestniczyli m.in. wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, parlamentarzyści, przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty, władz samorządowych województwa małopolskiego, środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych, a także rodzice i uczniowie.

Spotkanie w Małopolsce zostało poświęcone kwestiom związanym z organizacją kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Oprócz szkolnictwa specjalnego debaty wojewódzkie będą dotyczyć takich tematów jak kształcenie zawodowe, finansowanie czy bezpieczeństwo.

„(…) te debaty – mówił wicewojewoda Piotr Ćwik – w sposób szczególny przypominają, (…) że edukacja to system. A zatem tworzące i składające się na nią jednostki powiązane są ze sobą określonymi zasadami. I tu chyba tkwił problem: czy zawsze mieliśmy jasność, jakie są zasady, jakie są priorytety, na jakich mechanizmach opiera się system edukacji? Najwyższy czas zacząć myśleć o edukacji kompleksowo, traktować ją jako całość. Nie da się bez konsekwencji zmienić w niej jakiegoś pojedynczego elementu, bo to może naruszyć całą konstrukcję. Jeśli chcemy reformować, musimy to robić z poczuciem odpowiedzialności zarówno za wszystkie elementy współtworzące system, jak i za zasady, na których ma się opierać nowoczesne szkolnictwo”.

Po więcej informacji o ogólnopolskiej debacie dotyczącej zmian w systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” zapraszamy na stronę: www.debataoswiatowa.men.gov.pl.
1 edukacja DSC_01542 edukacja DSC_00853 edukacja DSC_00644 edukacja DSC_0118
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj