Ważne daty
2016-04-18
Przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i polskiego rządu oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski uczcili 1050-lecie chrztu Polski oraz 6. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy pomniku Jana Pawła II na Wzgórzu Wawelskim. Następnie w Katedrze Wawelskiej odbyła się msza święta, po której złożono kwiaty przy grobie Pary Prezydenckiej. Na koniec przybyli zgromadzili się przy Krzyżu Katyńskim, by wspominać Lecha i Marię Kaczyńskich. Wśród zgromadzonych byli premier Beata Szydło, ministrowie i posłowie oraz wojewodowie małopolscy.

Jak powiedział podczas mszy kardynał Stanisław Dziwisz, „przed sześcioma laty na Wawelu spoczęły dwie trumny, ale (...) zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu”.

Wojewoda Józef Pilch zaznaczył, że dzisiejsze uroczystości miały szczególny wymiar. Rocznica chrztu Polski przypomina o wartościach, na których zasadza się polska tożsamość narodowa. Z kolei upamiętnianie pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich przywołuje historię Pary Prezydenckiej, dla której służba krajowi była najważniejsza.

Zdjęcie 3: Grzegorz Jakubowski (KPRP)

Więcej zdjęć
20160418 krypta20160418 pomnik20160418 foto kprp AAB009
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj