Rozpoczął się Wielki Tydzień
2016-03-20
Tam wartości bez wątpienia przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Co istotne, w ich podtrzymywaniu chce uczestniczyć cała społeczność – od najstarszych do najmłodszych. W Lipnicy Murowanej, bo o niej mowa, uroczystości Niedzieli Palmowej są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku uczestniczył w nich prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Obecny był również wojewoda Józef Pilch.

Oprócz poświęcenia palm wielkanocnych, procesji oraz mszy świętej w Lipnicy Murowanej odbywa się konkurs, z którego wieś słynie na całą Polskę. Mieszkańcy przygotowują wielkanocne palmy rywalizujące o tytuł największej i najpiękniejszej. Liczy się to, aby palma była wykonana wyłącznie z naturalnych elementów i ozdobiona kwiatami. Konkurs rozgrywany jest od 1958 roku, choć w Lipnicy tradycja świątecznej rywalizacji znana była dużo wcześniej.

W tym roku – podobnie jak w poprzednim – zwyciężył pan Zbigniew Urbański, który konkurs wygrywał już parę razy, a w 2011 roku ustanowił rekord, przygotowując palmę długości 36,04 m. Za swoje zaangażowanie na rzecz umacniania lokalnych tradycji otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Srebrny Krzyż Zasługi.

Z kolei za zasługi w upamiętnianiu najnowszej historii Polski oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stanisław Wieciech.

Więcej zdjęć
palmowa 1palmowa 2palmowa 3palmowa 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj