Europejska historia zakrzepła w krakowskich zabytkach
2016-03-12
Krakowskie zabytki są jak piękna księga, w której zapisane zostały dzieje i kultura nie tylko Polski, ale także Europy. Trzeba te obiekty otaczać opieką, by to szczególne dziedzictwo zachwycało kolejne pokolenia, a także turystów, którzy odwiedzają Kraków.

12 marca odbyło się zebranie plenarne Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, w czasie którego przyjęto plan odnowy zabytków Krakowa na rok 2016 ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W zebraniu wzięli udział m.in. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, oraz Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski.

Dofinansowanie SKOZK-u otrzyma 207 zadań, które będą realizowane w 136 obiektach zabytkowych. Wartość prac to ponad 61,8 mln zł. 48,62% tej kwoty pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, resztę pokryją beneficjenci.

Zadania priorytetowe podzielone są na cztery kategorie:
I. obiekty użyteczności publicznej,
II. obiekty sakralne,
III. obiekty mieszkalne i usługowe,
IV. kaplice grobowe, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej.

Składają się one na obraz Krakowa jako wybitnego w skali europejskiej centrum sztuki i życia religijnego, bogatego w zabytki, które były świadkami historii. Wśród nich są też np. mieszczańskie kamienice stanowiące zapis dziejów miasta od momentu nadania mu praw miejskich w 1257 roku.

Dzięki działalności SKOZK-u turyści z Krakowa, Małopolski, Polski i świata mogą już cieszyć się m.in. z wyremontowanej wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej, natomiast dzięki dalszym pracom będziemy mogli podziwiać np. odnowiony ołtarz Wita Stwosza. Dokonania SKOZK-u w roku 2015 to przede wszystkim ciężka praca przygotowująca zabytkowe zaplecze stolicy Małopolski na wizytę szerokiego grona pielgrzymów, którzy wezmą udział w lipcowych Światowych Dniach Młodzieży.

Lista zabytków, które zostaną dofinansowane w 2016 roku
skozk 2016 1skozk 2016 2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj