Na drogach będzie coraz bezpieczniej
2016-03-03
Plany są imponujące: począwszy od budowy nowych dróg, przez poprawę stanu inwestycji, po podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Wizyta wicewojewody małopolskiego Piotra Ćwika w Skawinie była okazją do przypomnienia priorytetów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Minister Andrzej Adamczyk niejednokrotnie podkreślał, że zależy mu na „utrzymaniu we właściwym stanie technicznym już istniejącej sieci, a w szczególności na poprawie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, w tym tych niechronionych”. Takim działaniom służy m.in. Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PLMN). Minister zatwierdził kolejne zadania, które będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2016 roku.

Liczby mówią same za siebie. W 2016 roku zaplanowano łącznie 448 zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zostanie na nie przeznaczone 600 mln złotych. Jeśli dodamy do rachunku m.in. Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, otrzymamy kwotę 1742 mln zł, z której zostanie zrealizowanych ponad 1300 zadań drogowych.

Jakich inwestycji można się spodziewać? Przede wszystkich takich, które są istotne z punktu widzenia mieszkańców mniejszych miejscowości. Tam kolosalne znaczenie ma niejednokrotnie budowa chodnika czy ronda uspokajającego ruch. Będziemy też przebudowywać skrzyżowania, budować azyle dla pieszych, zatoki autobusowe oraz ciągi pieszo-rowerowe.

„Chcemy: po pierwsze, zmniejszyć liczbę odcinków niebezpiecznych; po drugie, poprawić stan techniczny dróg; po trzecie, zwiększyć komfort poruszania się po drogach. Na te zagadnienia trzeba spojrzeć z perspektywy wszystkich uczestników ruchu – także pieszych i rowerzystów” – mówił w Skawinie wicewojewoda Piotr Ćwik.
Wicewojewoda P. Cwik w Skawinie IWicewojewoda P. Cwik w Skawinie IIWicewojewoda P. Cwik w Skawinie IIIWicewojewoda P. Cwik w Skawinie IV
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj