Zawdzięczamy mu wolność
2016-03-02
Nazywano go „Popiełuszką z Berestu” albo „beskidzkim Popiełuszką”. Ponad 40 lat swej pracy duszpasterskiej konsekwentnie i całkowicie podporządkował idei patriotyzmu. Jawnie i konspiracyjnie wyrażał swój sprzeciw wobec komunizmu. Nie bał się, gdy walczył o krzyże w szkołach w parafii Lipinki. Nie bał się, gdy na plebanii w Breście koło Krynicy ukrywał opozycjonistów i gdy podczas mszy świętych za Ojczyznę organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Gorlicach wygłaszał patriotyczne kazania. I nie bał się także wtedy, gdy go szykanowano i próbowano zabić. Za swą postawę ksiądz Ignacy Piwowarski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wyjątkowość tego odznaczenia wyraża się m.in. w tym, że wnioski o jego nadanie składa do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a więc instytucji, która za cel stawia sobie m.in. uhonorowanie bohaterów walki o wolność oraz ofiar prześladowań. Jest ono przyznawane działaczom opozycji z lat 1956-1989, którzy stawiając opór systemowi komunistycznemu, niejednokrotnie narazili się na niebezpieczeństwo i represje.

-To takim osobom zawdzięczamy wolność – powiedział podczas uroczystości wicewojewoda Józef Gawron. – Ksiądz Ignacy Piwowarski jest niewątpliwie jedną z nich. Bardzo cieszę się, że w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odznaczenie otrzymuje duszpasterz „Solidarności”, który w szczególny sposób opiekował się ideą patriotyzmu i uczył, że jest on wartością, o którą trzeba walczyć i chronić ją za wszelką cenę.
Odznaczenie ks. I. Piwowarskiego IOdznaczenie ks. I. Piwowarskiego IIOdznaczenie ks. I. Piwowarskiego IIIOdznaczenie ks. I. Piwowarskiego IV
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj