Małopolski Oddział Polskiego Związku Głuchych ma 70 lat
2016-01-11
Są pełni pomysłów. Chętnie rozwijają swoje zainteresowania i szukają nowych inspiracji. W tym roku będą obchodzić jubileusz 70-lecia działalności. Adam Stromidło - prezes Polskiego Związku Głuchych Oddział Małopolski - odwiedził wicewojewodę Józefa Gawrona, aby opowiedzieć o tym, jak wiele do zaoferowania mają osoby z wadami słuchu.

W ramach projektu pt. „Pasja nie przemija z wiekiem” Związek Głuchych przygotował kalendarz, który pokazuje, jak wyjątkowa jest działalność osób niesłyszących. Widać, że tworzą oni wspólnotę i aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Często walczą o swoje prawa, dlatego potrzebują wsparcia i rehabilitacji oraz niezbędnych ułatwień. To wystarczy.

Mówi się, że integracja oznacza przełamywanie barier. Prezes Adam Stromidło w rozmowie z wicewojewodą podkreślał, że jednakowo ważne jest budowanie pozytywnego obrazu niesłyszących. Takiego, jaki możemy zobaczyć w kalendarzu.

W czasie spotkania pojawił się też temat nauki języka migowego. Wspólnota i integracja zaczyna się przecież na poziomie komunikacji. Nasz Urząd uczy się prowadzić taką komunikację w możliwie najlepszy sposób. Grupa pracowników już została przeszkolona. Zapewniamy również pomoc tłumacza migowego on-line w ramach usługi toktutok (możemy przygotować swego rodzaju wideokonferencje z udziałem pracownika Urzędu, tłumacza i osoby niesłyszącej). Poza tym wystarczy, że osoba niesłysząca uprzedzi nas o swojej wizycie w Urzędzie, a postaramy się odpowiednio zorganizować takie spotkanie. Jesteśmy otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych, dlatego będziemy się tej komunikacji uczyć nadal i poszerzać ją o kolejne narzędzia.
Polski Związek GłuchychIPolski Związek GłuchychIIPolski Związek GłuchychIII
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj