Geoinformatyka na usługach ratownictwa medycznego
2015-10-16
Na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego naukowcy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali aplikację, która pomaga w opracowaniu optymalnego planu rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego na terenie całego województwa małopolskiego. Głównym twórcą aplikacji jest dr hab. inż. Adam Piórkowski.

Naukowcy z Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej opracowali nowatorską aplikację, która ma na celu wizualizację rozmieszczenia karetek na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego. Narzędzie pozwala określić rejon, w którym istnieje ryzyko interwencji karetki w czasie dłuższym niż ustawowo określony.

Dodatkowo głównym celem aplikacji, wykorzystującej w praktyce geoinformatykę, jest symulacja czasów przejazdu na potrzeby planowania rozmieszczenia zespołów ratowniczych, a tym samym zminimalizowanie obszarów, do których karetka nie dojedzie w ustawowym czasie.

Ponadto system może pomóc zaplanować rozmieszczenie karetek i służb medycznych w sytuacjach kryzysowych czy przy okazji masowych wydarzeń, np. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
KaretkiAGHDSC_6053
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj