Odznaczeni za wybitne zasługi dla kultury
2015-09-21
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojewoda Małopolski Jerzy Miller 21 września 2015 roku dokonał uroczystego wręczenia Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury Witoldowi Beresiowi i Krzysztofowi Burnetce. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec wręczył Brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis Witoldowi Beresiowi, a także Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej Krzysztofowi Burnetce i Arturowi Więckowi.

Witold Bereś oraz Krzysztof Burnetko są autorami książek m.in. „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Edelman. Życie do końca”, a także monografii „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie: 1945 – 99”. Wszystkie tytuły zostały docenione przez czytelników i recenzentów, również poza Polską. Filmowy dorobek odznaczonych to m.in. filmy poświęcone tematyce polsko – żydowskiej („Komendant Edelman”, „Bartoszewski. Droga”), które emitowane były w telewizji, a także wyświetlane w kinach i domach kultury. Dorobek twórczy oraz związane z nim dyskusje od lat przyczyniają się do przybliżenia Polakom, ale również Żydom, Niemcom i Rosjanom zawiłych dziejów relacji polsko – żydowskiej.

Artur Więcek „Baron” to uznany scenarzysta, reżyser, autor m.in. „Historii filozofii po góralsku wg Tischnera”. Debiutował filmem fabularnym „Anioł w Krakowie”, za który otrzymał m.in. trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym za najlepszy debiut reżyserski. Wyróżniony nagrodami we Wrześni, nominowany był także w czterech kategoriach do najbardziej prestiżowej nagrody polskiego środowiska filmowego - Polskich Orłów. Ważnym wyróżnieniem dla odznaczonego było to, że film był wyświetlany w kinach m.in. w Los Angeles, Chicago, Seattle, Toronto, Sydney, Melbourne, Hamburgu, Sztokholmie i Helsinkach, przyczyniając się do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Film pełnometrażowy „Zakochany Anioł” miał swoją premierę w Hollywood przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. W roku 2007 Artur Więcek wystawił w szkole teatralnej w Krakowie „Kabaret filozoficzny”, oparty o własną adaptację tekstów ks. Tischnera z Krzysztofem Globiszem w roli głównej.
OdznaczeniaDSC_5420
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj