Łemkowska Watra płonęła po raz kolejny
2015-07-21
Łemkowie rozsiani są po całym świecie. Raz do roku spotykają się w Zdyni koło Gorlic, aby uczestniczyć w Łemkowskiej Watrze – ich największej plenerowej imprezie. W tym roku odbyła się już po raz 33.

W dniach 17-19 lipca 2015 r. Zdynia stała się małym królestwem bogatej kultury łemkowskiej. Koncerty, spotkania literackie, kiermasz rękodzieła ludowego, pokazy tradycyjnych rzemiosł – wszystko to przypominało o wyjątkowości Łemków, a przede wszystkim o tym, że ich dziedzictwo jest ciągle żywe.

To właśnie dlatego lipcowy festiwal ma tak ogromne znaczenie dla ponad dwóch tysięcy małopolskich Łemków, jak również wszystkich, którzy w miniony weekend przyjechali w okolice Gorlic z całego kraju i z zagranicy. Byli wśród nich goście m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Serbii, Węgier i Austrii. Trudno nie zauważyć, że wydarzenia w Zdyni są też ważnym elementem dialogu międzykulturowego między Polską, Słowacją a Ukrainą.

Nieprzypadkowo łemkowskie święto odbywa w ośrodku usytuowanym wśród gór i lasów. Flaga Łemków składa się wszak z trzech kolorów: niebieskiego – symbolizującego niebo, żółtego – symbolizującego zboże oraz zielonego oznaczającego lasy i góry.

Uroczystości to jednak nie tylko radosne świętowanie, ale także okazja, by przypomnieć o tragicznych doświadczeniach, które stały się udziałem polskich Łemków. Podczas obchodów 18 lipca 2015 r. Wojciech Szczepanik, wicewojewoda małopolski, oraz Agata Wojnowska, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Akcji „Wisła“, czyli wydarzenia, które rozgrywały się od 28 kwietnia 1947 roku. To wówczas ponad 140 tysięcy mieszkańców Polski południowo-wschodniej, a wśród nich wielu Łemków – zostało przymusowo przesiedlonych na tereny północnej i zachodniej Polski (na tzw. Ziemie Odzyskane).

Łemkowską Watrę zorganizowało Zjednoczenie Łemków w Gorlicach dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu województwa małopolskiego.
02. ŁEMKOWSKA WATRA 201501. ŁEMKOWSKA WATRA 2015
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj