Trwa Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 „Solidarni dla Pokoju”
2015-06-30
Młodzi ludzie z całego świata już po raz drugi przyjechali do Małopolski, aby dyskutować o budowaniu bezpiecznej przyszłości. Nieprzypadkowo tłem Międzynarodowego Zlotu Młodzieży są obchody rocznicy I i II wojny światowej. Studenci, którzy zgłosili się do projektu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez dogłębnej analizy przeszłości i wyciągania wniosków z błędów poprzednich pokoleń nie da się mówić o pokoju.

Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 „Solidarni dla Pokoju” rozpoczął się 28 czerwca i potrwa do 7 lipca. Jego organizatorami są: Instytut Wschodnich Inicjatyw, Małopolski Urząd Wojewódzki, Uniwersytet Jagielloński, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, Gmina Dobczyce oraz Gmina Łużna.

W ciągu tych 10 dni studenci wezmą udział w kilkunastu warsztatach i wykładach, dotyczących takich zagadnień jak „Totalitaryzmy i wojna”, „Tożsamość a konflikty we współczesnej Europie” czy „Terroryzm, migracja, nowe wojny”.

Ważne miejsce w programie zajmuje również problematyka racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, bezpieczeństwa wodnego oraz walki z zagrożeniami ekologicznymi. Dlatego uczestnicy Zlotu w czasie dzisiejszych warsztatów będą m.in. zwiedzać zaporę w Dobczycach oraz rozmawiać o ochronie przeciwpowodziowej i zabezpieczeniach wody pitnej. Wykład zamykający tegoroczny Zlot będzie zaś dotyczył ewolucji konfliktów militarnych i wykorzystywania w działaniach wojskowych badań z zakresu np. psychofarmakologii czy neurobiologii.

W spotkaniu bierze udział 42 studentów europejskich uniwersytetów. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele takich krajów jak: Afganistan, Albania, Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Grecja, Gruzja, Holandia, Kazachstan, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Ukraina, Węgry i Wielka Brytania.

Ponieważ Zlot opiera się na dialogu międzykulturowym, oprócz udziału w zajęciach uczestnicy będą mieli okazję poznać najpiękniejsze miejsca Małopolski i jej kulturę – zwiedzą Dobczyce, Kraków, Wieliczkę, wezmą udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej, zobaczą występy zespołów regionalnych. Zaplanowano również zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Przez trzy pierwsze dni zajęcia będą się odbywać w Dobczycach, później w Krakowie.

O przesłaniu tegorocznego Zlotu opowiedziała uczestnikom Beata Biały z Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak zaznaczyła, na szerszy kontekst zdarzeń pozwalają nam spojrzeć przede wszystkim dyskusja i edukacja. To dzięki nim dążymy do osiągnięcia porozumienia i staramy się uczyć na błędach. Według przedstawicielki Ministerstwa to właśnie takie spotkania młodych ludzi stają się coraz istotniejsze w rozwiązywaniu konfliktów lokalnych i walce z terroryzmem.

Jak można było się już przekonać w czasie pierwszych dni Zlotu, uczestnicy są autentycznie zainteresowani problematyką warsztatów i wykładów. O ich zaangażowaniu świadczy to, że dyskusje o układach politycznych na mapie świata nie toczą się tylko podczas warsztatów i pracy w grupach, ale także poza zajęciami. Co istotne, studenci niejednokrotnie prezentują odmienne poglądy i punkty widzenia, ale zawsze gotowi są wysłuchać racji każdej ze stron.

ZDJĘCIA (autor: Don't Shoot! Pictures)

Relacja z poprzedniej edycji Zlotu
Zlot Młodzieży 1Zlot Młodzieży 2Zlot Młodzieży 3Zlot Młodzieży 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj