RZĄD WESPRZE SAMORZĄDY W BUDOWIE PLACÓWEK SENIOR-WIGOR
2015-06-24
Do końca czerwca samorządy w całej Polsce mogą aplikować o rządowe dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior-Wigor.

Do składania wniosków zachęcają w specjalnym spocie premier Ewa Kopacz i ambasadorzy programu, wśród których znaleźli się m.in. DJ Wika i podróżnik Aleksander Doba.

O programie Senior-Wigor

Program Senior Wigor uchwalono 17 marca 2015 roku. 8 czerwca ruszył konkurs dotacyjny dla samorządów. W jego ramach rząd dofinansuje tworzenie i adaptację dziennych domów dla seniorów w całej Polsce. Będą to miejsca, w których osoby starsze będą mogły aktywnie spędzać czas poprzez udział w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych, a także sportowo-rekreacyjnych. Seniorzy znajdą w nich także fachową opiekę, w tym będą mogli skorzystać z terapii zajęciowej i rehabilitacji. Jeszcze w tym roku powstanie około 100 takich placówek, a do 2020 roku ok. 1200.

„Program Senior-Wigor przywróci aktywność osób starszych i sprawi, że nie będą się czuć samotnie” – powiedziała Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.


Dialog z seniorami

Ewa Kopacz w dniu inauguracji konkursu dotacyjnego Senior-Wigor spotkała się w Kancelarii Premiera z seniorami z różnych miast Polski. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Gminnych Rad Seniorów i ambasadorzy programu Senior-Wigor.

„Chcemy, by osoby działające w Gminnych Radach Seniorów aktywnie uczestniczyły w tym projekcie” – podkreśliła premier, dodając, że to ważne, aby seniorzy mieli bezpośredni wpływ na to, jak wyglądają dzienne domy opieki.


Ambasadorzy programu Senior-Wigor

W promocję programu Senior-Wigor zaangażowali się seniorzy znani ze swoich pasji i aktywności:

• Wirginia Szmyt, czyli słynna DJ Wika, która swoją energią i radością życia dzieli się z innymi podczas imprez, na których występuje;
• Aleksander Doba, podróżnik roku National Geographic;
• Antoni Huczyński, znany jako „Dziarski Dziadek”, który poprzez swoje filmiki publikowane w internecie inspiruje wiele osób (także młodych) do aktywności fizycznej;
• Stanisław Kowalski, który w wieku 104 lat pobił aż dwa rekordy świata w bieganiu;
• Jerzy Przyborowski, który jest jednym z najbardziej utytułowanych lekkoatletów weteranów w Polsce;
• Gabriela Haczyk, która swoją pasją do biegania zaraża wielu mieszkańców Opola;
• przedstawicielki Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Krystyna Lewkowicz, Wiesława Borczyk, Lidia Przyborowska.


Zasady ubiegania się o dotację

Od 8 czerwca o rządowe dofinansowanie mogą się ubiegać samorządy z całego kraju. Termin składania wniosków mija 30 czerwca 2015 r. Wartość dotacji na utworzenie placówki wyniesie do 80% wartości zadania. Premiowane będą gminy o niskich dochodach i dużym udziale seniorów w populacji. Trwałość projektu powinna wynieść minimum 3 lata. Budżet programu do 2020 roku wynosi 370 mln zł.

Więcej o zasadach konkursu: www.senior.gov.pl.

Link do spotu dotyczącego programu Senior-Wigor
logo_senior_wigor_1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj