DZIEŃ FLAGI W KRAKOWIE
2015-05-02
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji rozdaliśmy dzisiaj na Rynku Głównym 2015 biało-czerwonych flag.

Dzień Flagi to święto, które zostało wprowadzone w Polsce w 2004 roku. Polskie barwy narodowe wywodzą się z herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Biel pochodzi od bieli Orła (godła Polski) oraz bieli Pogoni (godła Litwy). Obydwa godła znajdowały się na czerwonym tle tarcz herbowych. Nasza flaga jest biało-czerwona, a nie czerwono-biała, bo – zgodnie z zasadami heraldyki – kolor godła jest ważniejszy niż kolor tła. Podobnie jak inne symbole narodowe także flaga ma umacniać w Polakach poczucie jedności i tożsamości narodowej.

Flagi rozdawaliśmy już po raz trzeci. Pierwszą taką akcję zorganizowaliśmy 2 maja 2013 roku. Dziś znów przekonaliśmy się, że inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Krakowa, ale także turystów. Ponad dwa tysiące flag rozdaliśmy w ciągu kilkudziesięciu minut!

Flagi uszyli osadzeni z Zakładu Karnego Kraków-Nowa Huta z materiałów dostarczonych przez Małopolski Urząd Wojewódzki.Zdjęcia

Dzien_Flagi IDzien_Flagi IIDzien_Flagi IIIDzien_Flagi IV
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj