OBCHODY 100-LECIA BITWY GORLICKIEJ, 2 V 2015 r.
2015-04-27
Sto lat temu w rejonie Łużnej doszło do ofensywy, która miała przełomowe znaczenie dla losów pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim. Liczba ofiar poniesionych przez walczące strony sprawiła, że bitwa została nazwana „małym Verdun”.

Dziś, w rocznicę tamtych wydarzeń nie tylko odnowiono cmentarz ale także odbudowano gontynę na wzgórzu Pustki. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller wspiera zarówno prace restauracyjne prowadzone przez samorząd lokalny jak i podjął starania zmierzające do przyznania przez Komisję Europejską dla cmentarza w Łużnej-Pustkach Europejskiego Znaku Dziedzictwa.

Organizatorami oficjalnych obchodów zaplanowanych na 2 maja 2015 roku są Wojewoda Małopolski, Gmina Łużna, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Instytut Wschodnich Inicjatyw, którzy zapraszają na uroczystości na Cmentarzu nr 123 Łużna – Pustki. Obchody rocznicowe objęte zostały patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Oficjalne obchody rozpoczyna o godz. 15:40 narracja historyczna opisująca bitwę, a następnie odbędzie się uhonorowanie sztandarów i wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej, wszystko to z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna przedstawicieli trzech Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego (rzymsko-katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego). Odbędzie się ponadto Apel Pamięci, po którym rozpocznie się uroczyste składanie wieńców pod pomnikiem.
luzna pustki 2 maja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj