DEBATA „CZERWIEC 89”
2014-05-31
W piątek 30 maja w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyła się kolejna debata towarzysząca obchodom 25-lecia wyborów czerwcowych. Tym razem uczestnicy spotkania odnieśli się do znaczenia samych wyborów oraz do wydarzeń, które je poprzedziły.

Dyskusję rozpoczął prof. Andrzej Zoll, podkreślając, że przełom roku 1989 był dowodem wielkiej mądrości Polaków – zarówno tych, którzy doprowadzili do głosowania, jak i tych, którzy oddając swój głos na demokrację, zdecydowali o zmianie władzy.

Prof. Zoll przypomniał jednak, że 4 czerwca 1989 r. do urn wyborczych poszło tylko 62% Polaków. Także dziś frekwencja pokazuje, że nie dla wszystkich korzystanie ze swobód obywatelskich jest tak samo istotne. Ci, którzy nie chcą współdecydować o swoim kraju, nie zawsze są przy tym świadomi konsekwencji takiej postawy. „Złych polityków wybierają dobrzy ludzie, którzy nie głosują” – dodał prowadzący dyskusję prof. Andrzej Białas.

W dalszej części dyskusji prof. Jerzy Stępień przypomniał również, że – owszem – ze względu na niedemokratyczną ordynację wyborczą ustalenie wyniku wyborów czerwcowych nie było do końca demokratyczne. Jednakże niewątpliwie w pełni demokratyczne było samo głosowanie. Jego wynik pokazywał bowiem, jak bardzo Polacy chcieli zmian i jak ważne były dla nich idee reprezentowane przez „Solidarność”.

Głos zabrał również prof. Andrzej Paczkowski, przedstawiając wydarzenia z historii powszechnej, które doprowadziły do upadku komunizmu. Z kolei prof. Andrzej Friszke przypomniał m.in. o wielkim wpływie, jaki na bezkrwawą zmianę władzy w Polsce miały pielgrzymki papieskie. W kontekście rozważań o wyborach czerwcowych szczególnie symbolicznie brzmią dziś słowa wygłoszone przez Jana Pawła II w 1987 roku: „Nigdy jeden przeciw drugiemu”, „Trudne sprawy wymagają współpracy wszystkich – władzy, i społeczeństwa”.

Więcej zdjęć

Debata Czerwiec 89 – cz. I

Debata Czerwiec 89 – cz. II
DEBATA CZERWIEC 89_1DEBATA CZERWIEC 89_2DEBATA CZERWIEC 89_3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj