NASZE 25-LECIE OCZAMI ZAGRANICZNYCH DZIENNIKARZY
2014-05-26
W sobotę, 24 maja w Polskiej Akademii Umiejętności odbyła się debata „Nasze 25-lecie – Blaski i cienie oczami korespondentów prasy zagranicznej”. Debata była częścią oficjalnych obchodów 25. Rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku.

Polacy częściej się uśmiechają i są bardziej wyluzowani. Polska jest krajem akceptowanym na międzynarodowej arenie – takie są według korespondentów prasy zagranicznej plusy przemian, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Nie we wszystkich dziedzinach jednak udało się nam odnaleźć i nie wszystkie zmiany wyszły nam na dobre.

Polacy muszą znaleźć dla siebie nową tożsamość – podkreślała Gabriele Lesser, korespondentka prasy zagranicznej. – Do tej pory traktowali siebie jako ofiarę i jako bohatera. Czas to zmienić, Europa tego już nie akceptuje.

Dla innych dziennikarzy największe problemy Polski to polityka wschodnia i duża migracja. – Dobrze, że można swobodnie się przemieszczać. Ale to, że tylu młodych, zdolnych ludzi nie widziało tu dla siebie perspektyw rozwoju jest problemem – podkreślał Krzysztof Bobiński, korespondent Financial Times.

W debacie uczestniczyli Krzysztof Bobiński – korespondent Financial Times, Ekke Overbeek – korespondent prasy holenderskiej, Peter Johansson – korespondent prasy szwedzkiej, Gabriele Lesser – korespondentka prasy niemieckiej. Całość prowadzili Adam Szostkiewicz i Katarzyna Kolenda-Zaleska.Więcej zdjęć

Zapis debaty
Debata_w_PAU_1Debata_w_PAU_2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj