EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU 112
2013-02-08
W poniedziałek (11 lutego) obchodzony jest Europejski Dzień Numeru 112. W Krakowie działa pierwsze w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które odbiera zgłoszenia z numeru 112 od 2009 roku.

Alarmowy numer 112 obowiązuje w 27 krajach Unii Europejskiej. Dzwonimy na niego w każdym przypadku zagrożenia zdrowia, życia i mienia, wymagającym interwencji ratowników: pogotowia, straży pożarnej czy policji.

Obszar działania centrum działającego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie obejmuje teren miasta Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, myślenickiego, proszowickiego, wielickiego, miechowskiego, olkuskiego oraz chrzanowskiego.

W centrum znajduje się 6 stanowisk operatorskich, zatrudnionych jest 39 operatorów.

Działanie centrum opiera się na nowoczesnym specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym. Centrum Powiadamiania Ratunkowego integruje system ratownictwa i pozwala na właściwe funkcjonowanie numeru 112. Wyeliminowana została konieczność przekazywania informacji pomiędzy służbami, dzięki temu niezbędna pomoc udzielana jest szybciej i jest lepiej zorganizowana.

CPR służy też jako „sito”, które odsiewa zgłoszenia pomyłkowe, fałszywe itp. Jako pierwsze w Polsce krakowskie centrum ma możliwość automatycznej lokalizacji telefonów stacjonarnych i komórkowych, z których dzwonią osoby ze zgłoszeniami.

Krakowskie centrum odbiera około 1500 zgłoszeń w ciągu doby, z czego jedynie 30 proc. wymaga interwencji służb ratowniczych.

Więcej informacji o Europejskim Dniu Numeru 112 można znaleźć na stronie: www.112foundation.eu
cpr centrum powiadamiania ratunkowego 112
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj