MAŁOPOLSKA PRZED ZIMĄ
2012-11-23
Prawie 400 pługów, solarek i piaskarek jest gotowych do odśnieżania małopolskich dróg krajowych i wojewódzkich. Sytuację na drogach będzie też można sprawdzić przez internet na obrazach z kamer. Przypominamy również właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku odśnieżania.

W środę (14 listopada) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone przygotowaniom do zimy. W spotkaniu udział wzięli pracownicy m.in.: Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, policji oraz straży pożarnej.

DROGI

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie dysponuje w sumie 187 pługami, solarkami, piaskarkami itp., w tym 12 pługami wirnikowymi. Do połowy listopada wzdłuż wybranych odcinków dróg krajowych założone zostaną zasłony przeciwśnieżne o łącznej długości 20 km.

Sytuację na drogach można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej http://www.gddkia.gov.pl/. , gdzie są przekazywane obrazy z kamer umieszczonych przy drogach. Całodobowa informacja o drogach GDDKiA: 600 800 610, (12) 417 14 22, (12) 412 16 44.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przypomina, że 11 odcinków dróg wojewódzkich w Małopolsce jest objętych nakazem uzywania łańcuchów w okresie zimowym. Szczegółowy wykaz i mapę tych odcinków oraz aktualne obrazy z kamer można znaleźć na stronie: http://www.zdw.krakow.pl/.

Telefon dyżurny czynny w godz. 6-15: 12 637 94 78, 12 637 94 92. W razie wyjątkowo trudnych warunków drogowych telefon dyżurny jest czynny przez całą dobę.

ODŚNIEŻANIE

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku odśnieżania. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2 000 m² oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny.

POMOC DLA OSÓB BEZDOMNYCH

Osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą otrzymać darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną. W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach, hostelach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają blisko 6 tys. gorących posiłków każdego dnia.

W Małopolsce działa 15 noclegowni, 22 schroniska, 2 hostele dla osób bezdomnych oraz 62 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 41 jadłodajniach. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 9 punktów pomocy medycznej. Bezdomni i ubodzy mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a w niektórych - otrzymać leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.

Bezdomni, którzy potrzebują pomocy, powinni zgłaszać się do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Mieszkańcy Małopolski, którzy zauważą takie osoby, powinni poinformować Straż Miejską lub policję (dzwoniąc pod numer alarmowy 112).

Szczegółowy wykaz miejsc, w których bezdomni i ubodzy mogą uzyskać pomoc, znajduje się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

zima pogoda śnieg mróz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj