KULTURA PAMIĘCI – TOŻSAMOŚĆ MAŁOPOLSKI
2012-11-12
Jerzy Miller, wojewoda małopolski zaprasza wszystkich do uczestniczenia w obchodach III Dni Pamięci, organizowanych w ramach programu Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski.

III Dni Pamięci trwają od 12 do 16 listopada.

12 listopada w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, ul. Basztowa 22 otwarta została wystawa „Polscy Sybiracy w Australii”. W spotkaniu udział wziął Jerzy Miller, wojewoda małopolski oraz przebywająca właśnie w Krakowie delegacja Związku Australijskiego. - Byliście dla Sybiraków prawdziwymi przyjaciółmi w potrzebie w tamtych trudnych dla nich czasach - mówił Jerzy Miller. - To cenna lekcja historii dla młodych ludzi z obu krajów - dodał John Hogg, przewodniczący australijskiego senatu. Wystawę do 16 listopada będzie można oglądać w holu urzędu, w godzinach pracy (7.30 do 15.30).

13 listopada na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie odsłonięta została tablica upamiętniająca tzw. Granatowych Policjantów, rozstrzelanych przez hitlerowców za współpracę z polskim podziemiem. Inicjatorem upamiętnienia jest Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939.
Miejsce upamiętnienia zlokalizowane jest w pobliżu pomnika Ofiar Faszyzmu.

16 listopada o godz. 11 w klasztorze OO. Bernardynów (aula św. Szymona z Lipnicy) odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji programu „Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski”.

Imprezy towarzyszące:

13 listopada
Muzeum Narodowe – Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

„Działalność Jana Matejki przykładem budowania świadomości i tożsamości narodowej”
Godz. 10 – 15 - mapa „kultury pamięci”. Akcja odwołująca się do pamięci, świadomości i poczucia więzi z historią Polski zwiedzających. Osobiste wspomnienia i odczucia zwiedzających i dokonany przez nich wybór dzieł sztuki i literatury pomogły stworzyć obraz współczesnego patrioty – wspólną mapę Polski złożoną ze wspomnień i subiektywnych komentarzy.

Godz. 10 – 17 - pokaz rekwizytów użytych przez artystę w obrazach poświęconych tematowi walki o niepodległość, które najwyraźniej zapisały się w pamięci Polaków. Znajdują się wśród nich rekwizyty do „Kościuszki pod Racławicami”, „Bitwy pod Grunwaldem”, „Batorego pod Pskowem” a także oryginalna lira korbowa, która na obrazie „Wernyhora” symbolizuje wieszczą rolę artysty.

Godz. 16 – wykład towarzyszący pokazowi rekwizytów.

14 listopada
Muzeum Narodowe – Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach
Godz. 12 – oprowadzanie tematyczne.
Wokół „Bitwy pod Racławicami” Jana Matejki i obrazów związanych z kultem bohatera.

Godz. 14 – oprowadzanie tematyczne. Wokół „Wernyhory” Jana Matejki.

Godz. 17 - koncert „pieśni dziadowskich” na lirze korbowej. Wykonanie Krzysztof Kacprzak.

Godz. 18, Sala Siemiradzkiego – wykład poświęcony zagadnieniom związanym z kształtowaniem się poglądów na funkcje i zadania muzealnictwa w kontekście osiemnastowiecznych zmian związanych z rozwojem ideologii narodowej i wykształcenia poczucia tożsamości narodowej, zagadnień z zakresu upamiętniania (funkcje kolekcji szlacheckich i magnackich) i pamięci zbiorowej.

15 listopada
Muzeum Narodowe – Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Godz. 14 – Galeria Broń i Barwa w Polsce
Oprowadzanie tematyczne
dotyczące pamiątek i postaci związanych z I wojną światową.

Godz. 16 – Galeria Broń i Barwa w Polsce
Refleksje listopadowe
wokół dagerotypu generała Józefa Dwernickiego.

14 – 16 listopada
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
Godz. 14 – 15.30 – specjalne zwiedzanie nowej ekspozycji stałej muzeum.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
sybiracy australia chudziosybiracy australia chudziogranatowi policjanci policja tablica płaszówgranatowi policjanci policja tablica płaszów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj