500 CZUJNIKÓW CZADU DLA MAŁOPOLAN
2012-10-24
500 czujników tlenku węgla trafi do osób starszych i niedołężnych w 21 małopolskich gminach. To efekt współpracy Jerzego Millera, wojewody małopolskiego z małopolskimi strażakami oraz Grupą PZU.

Czujniki, sfinansowane przez grupę PZU, zamontowane zostaną w domach osób starszych, chorych i niedołężnych, które wskazane zostały przez lokalne ośrodki pomocy społecznej. Urządzenia zamontowane zostaną przez strażaków, którzy zadbają również o przekazanie dokładnych instrukcji obsługi i poinformują o zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla. Małopolscy strażacy planują również przeprowadzenie w szkołach akcji informacyjnej dotyczącej zatruć czadem.

Na zaproszenie wojewody do udziału w akcji odpowiedziało 21 samorządów: Czarny Dunajec, Dobczyce, Drwinia, Kalwaria Zebrzydowska, Klucze, Mogilany, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Raciechowice, Radłów, Ryglice, Skała, Słopnice, Szczucin, Trzebinia, Wieprz, Wiśniowa, Zakliczyn, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów.

Działania w Małopolsce są elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie dla czadu”, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwową Straż Pożarną.

Szczegółowe informacje o kampanii oraz o tym, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla można znaleźć na stronie Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl

W ciągu minionego sezonu grzewczego (od 1 października 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r.) małopolscy strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z obecnością tlenku węgla w pomieszczeniach. Z powodu zatrucia czadem zmarło 21 osób, a 338 zostało poszkodowanych. W tym sezonie, od 1 października zanotowano już aż 36 interwencji, 4 osoby zostały poszkodowane, a dwie zmarły.

czad logo PSP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj