68. ROCZNICA LIKWIDACJI ZIGEUNERLAGER
2012-07-31
1 i 2 sierpnia na terenie państwowego muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu odbyły się obchody 68. rocznicy likwidacji „ Zigeunerlager”.

Obchody miały na celu uczczenie pamięci i oddanie honoru Romom zamordowanym w obozie Auschwitz - Birkenau. Romowie, podobnie jak Żydzi postrzegani byli przez hitlerowców jako ludzie „niższej kategorii”. Pierwszy transport romskich więźniów przybył do Auschwitz – Birkenau 26 lutego 1943 roku. Szacuje się, że w Auschwitz – Birkenau zostało zamordowanych około 21 000 Romów.

2 sierpnia Niemcy zlikwidowali „Zigeunerlager”. Tego dnia w komorach gazowych zginęło blisko 3 tys. Romów. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 2011 r. z inicjatywy Zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Sami Romowie zabrali głos w sprawie najważniejszej, w sprawie pamięci własnego narodu.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 1 sierpnia o godz. 12.30 spotkaniem przy Krematorium V. W programie obchodów przeznalazło się między innymi złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci oraz pod pomnikiem Zagłady Romów i Sinti. Uroczystość organizowana była przez Stowarzyszenie Romów w Polsce oraz Centralną Rada Niemieckich Sinti i Romów.

Udział w obchodach wziął Andrzej Harężlak, wicewojewoda małopolski.

romowie obchody oboz rocznica
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj