DODATKOWA KARETKA W POWIECIE TATRZAŃSKIM
2012-07-04
Od 1 lipca w Zakopanem stacjonuje dodatkowa karetka pogotowia ratunkowego. W sezonie wakacyjnym, kiedy pod Tatry przyjeżdża najwięcej turystów, ma ona pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i wypoczywającym.

Do tej pory w powiecie tatrzańskim działały jedna karetka typu „S” (specjalistyczna) oraz dwie karetki typu „P” (podstawowa). Od 1 lipca do 30 września w godzinach od 9 do 21 w Zakopanem stacjonować będzie dodatkowa karetka typu „S”, która obsługiwać będzie gminy: Zakopane, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska (z wyłączeniem miejscowości Groń i Leśnica), Kościelisko, Poronin.

Dodatkową karetkę uruchomiono ze środków w budżecie wojewody na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa małopolskiego.

Wojewoda kontynuuje tworzenie Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej z siedzibą w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym w Krakowie.

Dyspozytornia w Krakowie kieruje na miejsce wypadku, czy innego zdarzenia odpowiednie zespoły ratownictwa medycznego. Koncentracja pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa systemu państwowego ratownictwa medycznego, racjonalne wykorzystanie potencjału, sprawniejsze dysponowanie służbami ratowniczymi i szybszy dojazd na miejsce zdarzenia. Dyspozytorzy medyczni odbierać będą zgłoszenia z numeru alarmowego 999 z obszaru działania dyspozytorni, a także przekazane z numeru 112 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

Do tej pory krakowska dyspozytornia przejęła funkcje dyspozytorni działających w: Myślenicach, Proszowicach, Niepołomicach, Skawinie. Obecnie rozpoczyna się drugi etap koncentracji: 2 lipca przyłączony został Miechów, 16 lipca zostanie przyłączona Sucha Beskidzka, 30 lipca – Wadowice, 13 sierpnia – Chrzanów, 27 sierpnia – Oświęcim.

Pracownicy likwidowanych dyspozytorni mają możliwość zatrudnienia w KPR jeśli wyrażają taką wolę i spełniają ustawowe wymogi.
karetka pogotowie zdrowie ratownictwo
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj