DYSKUSJA O UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ
2012-04-05
W 2009 roku weszły w życie przepisy umożliwiające osobom fizycznym złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. W piątek (30 marca) Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się konferencja „Wokół upadłości konsumenckiej – ocena założeń i praktyki”.

Andrzej Harężlak, wicewojewoda małopolski podkreślił, że po trzech latach od wejścia w życie ustawy jest czas na podsumowanie i zastanowienie się, czy i jakie zmiany są ewentualnie potrzebne, by więcej osób skorzystało z przepisów o upadłości konsumenckiej.

- Zainteresowanie ustawą, kiedy wchodziła w życie, było duże, jednak pozytywne rozpatrzonych wniosków o upadłość było niewiele - przypomniał Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodał, że istotnie jest teraz dobry czas, by zaproponować zmiany, dzięki którym przepisy mogłyby funkcjonować efektywniej.

Od czasu wejścia w życie ustawy do końca 2011 roku w całym kraju złożono ponad 1,8 tys. wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z czego zaledwie 36 zostało uwzględnionych – pozostałe zostały oddalone lub zwrócone (z powodu braków formalnych).

Konferencję zorganizował Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Wojewoda Małopolski. Wzięli w niej udział przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, bankowości oraz środowisk naukowych.
konferencja-RPO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj