PREZYDENT REPUBLIKI ŁOTEWSKIEJ W KRAKOWIE
2012-02-23
W dniach 16-17 lutego br. (czwartek-piątek) z wizytą roboczą w Polsce przebywał Prezydent Republiki Łotewskiej Andris Bērziņš.

Prezydent Republiki Łotewskiej czwartek 16 lutego spędził w Warszawie, gdzie wziął udział w ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy polsko-łotewskiej oraz uroczystym przekazaniu łotewskich dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej.

W piątek 17 lutego prezydent Andris Bērziņš odwiedził Kraków. Złożył kwiaty na grobie Wisławy Szymborskiej, spotkał się z przedstawicielami władz województwa małopolskiego i podkarpackiego oraz wziął udział w otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Łotewskiej w Krakowie.

Prezydentowi towarzyszyła delegacja z łotewskiego regionu Łatgale.

Funkcję Konsula Łotwy – z kompetencjami obejmującymi Małopolskę i Podkarpacie – honorowo pełni Rafał Brzoska, założyciel i współwłaściciel spółek z Grupy Integer.pl.

Do podstawowych funkcji Konsula Łotwy należy wspieranie rozwoju stosunków handlowych, gospodarczych, oświatowych, naukowych i kulturalnych pomiędzy Republiką Łotewską a Rzeczpospolitą Polską. Konsul na terenie urzędowania, tj. w Małopolsce i na Podkarpaciu udziela także pomocy konsularnej obywatelom Łotwy w Polsce. Konsul honorowy wykonuje swoją funkcję nie otrzymując wynagrodzenia oraz ponosi koszty utrzymania biura. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obecnie działają cztery Honorowe Konsulaty Republiki Łotewskiej: w Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Krakowski konsulat mieści się przy ul. Malborskiej 130.

miller prezydent łotwamiller prezydent łotwa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj