DOMY DLA POWODZIAN W LANCKORONIE
2011-11-29
Jeszcze w tym roku mieszkańcy Lanckorony, których domy zostały zniszczone przez zeszłoroczne osuwiska przeprowadzą się na nowe osiedla. W gminie Lanckorona dobiega końca budowa 24 domów.

- Jest czas tragedii, a potem przychodzi czas radości. Życzę wam, żebyście poczuli, że to osiedle to wasz dom – powiedział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski podczas przekazania domów mieszkańcom Lanckorony. – Życzę wam też, żebyście wymazali te najtrudniejsze chwile.

Dzięki rządowej pomocy powstają trzy osiedla domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski przeznaczył ponad 8 mln złotych na realizację tych inwestycji.

Z tych pieniędzy budowane są 24 nowe domy. 10 z nich powstaje na osiedlu św. Jana, 7 na Jarzębinowych Ogrodach w miejscowości Izdebnik, natomiast 6 na osiedlu Słoneczne Tarasy a jeden dom budowany jest w Lanckoronie. Nowe domy mają powierzchnię od 60 m2 do 100 m2. Dodatkowo gmina zakupiła jedno mieszkanie oraz jeden dom dla poszkodowanych. Koszt budowy 3 osiedli oraz zakupu mieszkania i domu to ok. 8 mln złotych.

Gmina otrzyma również wsparcie na wykonanie dróg dojazdowych do nowych osiedli oraz infrastruktury towarzyszącej. Na wykonanie tych robót wojewoda przeznaczył ok. 2 mln złotych.

Łącznie gmina otrzyma pomoc w wysokości ok. 10 mln złotych. Całość środków pochodzi z budżetu państwa.

W Małopolsce trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów dzięki rządowej pomocy.
Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach:
1. gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom
2. zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej
3. gmina buduje budynki komunalne.

W pierwszym trybie wojewoda małopolski podpisał umowy na łączną sumę dotacji ok. 33 mln złotych. Dzięki rządowej pomocy w zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk (8,6 mln zł). W tym roku za 936 tys. zł zbudowane zostały drogi dojazdowe do osiedla. W ramach programu pomocy do 300 tys. złotych został wybudowane również domy w Bobowej i Tymbarku. Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach. Część gmin zdecydowała się nie na odbudowę, a na zakup mieszkań bądź domów dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań i domów w: Makowie Podhalańskim (6), Pleśnej (4), po trzy w Wieliczce i Zembrzycach, po dwa w Limanowej i Lanckoronie oraz po jednym w Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.
W trybie drugim w 2010 i 2011 roku wypłacono środki na pomoc do 300 tys. zł dla 200 rodzin. 148 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 52 rodziny zakupi dom bądź mieszkanie. W sumie wypłacono już samorządom ponad 36 mln złotych ( 36.384.168 złotych) na zasiłki do 300 tys. w ramach trybu II (1,22 mln – rok 2010, 35,16 mln – rok 2011).
Trzecią formą rządowej pomocy dla powodzian jest budowa przez gminę budynków komunalnych dla powodzian. W tym trybie została zrealizowana już inwestycja w Gdowie, gdzie powstał budynek z mieszkaniami komunalnymi dla 6 rodzin. Budowa czterech mieszkań została sfinansowana z budżetu państwa, dwa pozostałe wybudowała gmina z własnych środków. Budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Całość inwestycji wyniosła 921 tys. złotych, z czego 535 tys. złotych to dotacja z budżetu państwa. Gmina zadbała również o budowę dróg dojazdowych oraz chodników. Budynki komunalne powstaną również w miejscowościach: Biecz, Biskupice, Gródek nad Dunajcem oraz Pcim. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka. Na budowę bądź zakup lokali komunalnych wojewoda małopolski zawarł umowy z samorządami w sumie na ponad 4 mln złotych.
lanckorona dom powodzianie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj