NOWY SPRZĘT DLA CELNIKÓW
2011-11-25
Oddział Celny Kraków – Balice wzbogacił się o nowy sprzęt do kontroli pasażerów. Mobilne urządzenie do prześwietlania bagażu podręcznego przekazał celnikom Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Mobilne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania bagażu będzie wykorzystywane do wyrywkowej kontroli bagażu podręcznego podróżnych przybywających spoza Unii Europejskiej i sprawdzania, czy w bagażu tym nie znajdują się towary podlegające ocleniu. Jest to pierwsze tego typu urządzenie dedykowane dla Służby Celnej z Balic. Podobne urządzenia znajdują się obecnie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II i są wykorzystywane m.in. przez Służby Ochrony Lotniska i Straż Graniczną w kontroli bezpieczeństwa w celu sprawdzenia, czy podróżni nie posiadają niebezpiecznych przedmiotów (np. w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Do tej pory kontrola bagażu podręcznego przez celników polegała na ręcznym sprawdzaniu zawartości toreb. Użycie mobilnego urządzenia do prześwietlania bagażu podniesie komfort obsługi pasażerów, skróci czas kontroli jednocześnie podnosząc jej efektywność. Sprzęt do prześwietlania jest całkowicie bezpieczny w obsłudze i spełnia najnowsze wymagania norm europejskich.
Koszt urządzenia to ok. 102 tys. zł.
celnicy maszyna bagaż
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj