RADOSNA SZKOŁA 2012
2011-11-18
33 wnioski dotyczące wyposażenia miejsc zabaw w szkole oraz 67 wniosków na budowę przyszkolnych placów zabaw napłynęło do kolejnej edycji rządowego programu „Radosna szkoła” na rok 2012.

Spośród nadesłanych wniosków cztery nie będą brane pod uwagę ze względów formalnych (szkoły lub ich filie otrzymały już wcześniej pieniądze na zakup wyposażenia). Teraz nastąpi weryfikacja wniosków przez zespół oceniający, a po ogłoszeniu ustawy budżetowej na rok 2012 dowiemy się, ile pieniędzy otrzyma Małopolska. W przyszłym roku do podziału między wszystkie województwa będzie 488 milionów złotych. Nadesłane do tej pory wnioski z Małopolski opiewają łącznie na kwotę prawie 5,5 mln zł.

Od 2009 roku do tej pory Małopolska otrzymała 26,5 mln złotych. Dzięki tym środkom do końca roku powstanie 221 placów oraz 1245 kącików zabaw.

Miejsca zabaw, zgodnie z założeniami programu, powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach ruchowych np. w piłki, materace, tory przeszkód i klocki. Ta część projektu jest w całości finansowana z budżetu państwa. Każda szkoła, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3 może otrzymać pomoc w wysokości 6 tys. zł lub 12 tys. zł.

Budowa lub modernizacja placów zabaw jest w połowie dofinansowywana z budżetu państwa, a w połowie przez organy prowadzące. Place powinny być przystosowane do prowadzenia różnych zajęć ruchowych z najmłodszymi uczniami oraz wyposażone w drabinki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz huśtawki. W tym przypadku pomoc z budżetu państwa, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3, wyniesie ponad 63 tys. zł lub ponad 115 tys. zł.

Rządowy program „Radosna szkoła” realizowany jest w latach 2009-2014. Celem programu jest zapewnienie najmłodszym uczniom warunków do aktywności ruchowej w szkołach. Koszt całego programu to prawie 2,5 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a ponad 1,1 mld zł z budżetu gmin.
radosna szkoła
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj