PÓŁ ROKU DZIAŁALNOŚCI CENTRUM DOKUMENTACJI ZSYŁEK, WYPĘDZEŃ I PRZESIEDLEŃ
2011-09-09
Pół roku temu (1 marca) rozpoczęło działalność Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Młodzi historycy wybierają się właśnie do Australii, by tam zbierać kolejne relacje świadków historii.

Centrum powołali do życia prof. Michał Śliwa, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. Stanisław Kracik przekazał pomieszczenie na biuro przy ul. Brackiej 13, dzięki czemu centrum mogło zacząć pracę. Docelowo placówka ma znaleźć siedzibę w jednym z krakowskich fortów.

Centrum przygotowało wystawę w krakowskim Muzeum Archeologicznym "Wyszli z ziemi niewoli. W 70. rocznicę układu Sikorski-Majski". Ekspozycja zrealizowana przez centrum wspólnie z Muzeum Archeologicznym pokazuje dzieje Polaków, zesłanych na Sybir, ich losy po układzie Sikorski-Majski, tułaczkę po świecie, powojenne dzieje (wystawę można oglądać do 15 września – szczegóły na stronie: www.ma.krakow.pl).

Na wystawie można zobaczyć też film, przygotowany na podstawie relacji Polaków, którzy mieszkają obecnie w Leicester w Wielkiej Brytanii, a w czasie wojny zostali wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego. Film ten można zobaczyć w internecie: www.zsylkiwypedzenia.pl .

Teraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń wraz ze studentami historii z UP organizuje wyjazd do Australii, gdzie sporządzana będzie dokumentacja wspomnień Sybiraków tam mieszkających. Tamtejszy Związek Sybiraków Zachodniej Australii (w którym znajduje się obecnie około 120 Sybiraków) zaprosił przedstawicieli UP na 20-lecie Związku. Więcej informacji o działalności centrum znajduje się tutaj.
wojewoda sybiracy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj