MIĘDZYNARODOWY TABOR PAMIĘCI ROMÓW
2011-07-21
Jak co roku, spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszył Tabor Pamięci Romów. Uczestnicy taboru wędrują tradycyjnymi konnymi wozami, odwiedzając miejsca upamiętnione męczeńską śmiercią Romów, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

W sobotę (23 lipca)w Borzęcinie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów. W spotkaniu udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

21 lipca (czwartek) o godz. 10 z Tarnowa wyruszyli uczestnicy XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Pierwszym przystankiem na trasie Taboru było Żabno, gdzie odprawiona została modlitwa przy mogile 49 Romów, zamordowanych przez hitlerowców. Następnie Tabor wyruszył do Szczurowej. Tam otwarta została wystawa zatytułowana "Małopolski Szlak Martyrologii Romów". W piątek tabor wyruszył do Bielczy, kolejnej wsi niezwykle ważnej w historii Romów. Odbyły się tam uroczystości modlitewne w miejscu mordu 28 Cyganów w przysiółku Biedacz oraz przy zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.

W sobotę w Borzęcinie o godz. 12 w lesie, gdzie w 1942 r. doszło do mordu Romów został odsłonięty Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów. Wieczorem, po uroczystościach, odbył się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli rumuńskiej Romano Vodźi ('Romska dusza') i spektakl Romano jiło ('Romskie serce') w wykonaniu Catherine Andrault z Francji.

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów jest wydarzeniem, które nie tylko przybliża mieszkańcom Małopolski bogatą kulturę romską, ale również przyczynia się do integracji społecznej oraz pomaga w budowaniu tolerancji i zwalczaniu stereotypów. Wydarzenie jest finasowane w ramach Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce.
Romowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj