WYSZLI Z ZIEMI NIEWOLI
2011-07-07
W lipcu 2011 roku mija 70 lat od podpisania układu Sikorski – Majski. Umowa ta pozwoliła w 1942 roku tysiącom Polaków opuścić ZSRR i przedostać się do Iranu.

O losach Polaków, którzy wtedy wyjechali ze Związku Radzieckiego opowiada wystawa fotograficzna „Wyszli z ziemi niewoli…”, jaką od 7 lipca do 15 września można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Patronat honorowy nad wystawą objął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Dzięki zdjęciom, opisom i dokumentom można dowiedzieć się jak wyglądało życie tysięcy Polaków na uchodźstwie.

W 1942 roku, na mocy układu Sikorski – Majski tysiące Polaków zdecydowało się opuścić ZSRR i przedostać do Iranu. Stamtąd emigrowali dalej, m.in. do Indii, Libanu, Palestyny, Nowej Zelandii, Afryki Wschodniej i Południowej.

Autorem wystawy jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Centrum Dokumentacji, Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń przy współpracy ze Związkiem Sybiraków – Oddział Kraków oraz Studenckim Kołem Naukowych Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wystawę można oglądać od 7 lipca do 15 września 2011 roku w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Poselskiej 3 w Krakowie w godzinach pracy muzeum.
sikorski majski wystawa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj