EDUKACJA PATRIOTYCZNA DLA ROZWOJU
2011-03-14
14 marca (poniedziałek) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja „Historia w historycznych miejscach”. Było to już kolejne seminarium z cyklu „Edukacja patriotyczna dla rozwoju”.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu dr hab. Krzysztofa Koehlera pt. „Dziedzictwo I Rzeczypospolitej”, który zwrócił uwagę, że bardzo trudno jest znaleźć język opisujący, czym była I Rzeczpospolita.

W różnych okresach historii I Rzeczpospolita była różnie postrzegana. Prof. Koehler skonstatował, że dla krytyki oświeceniowej przedstawiała ona obraz warcholstwa i anarchii, PRL podawała wstecznictwo jako cechę dominującą, a spory o narodową tożsamość z lat 90. XX wieku uwikłane zostały w politykę. Krzysztof Koehler wskazał na ważne aspekty w badaniach nad I Rzeczpospolitą, m.in. republikanizmem, czy religijnością. Stwierdził, że edukacja dzieci i młodzieży nie zmienia się od lat i dalej operuje przedstawieniami obskuranckiego i ksenofobicznego społeczeństwa – takie podejście do tematu należałoby zmienić.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o współczesnym obrazie I Rzeczypospolitej i o tym, jak należałoby go zmienić oraz o idei powołania do życia muzeum poświęconego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Organizatorami konferencji byli Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.
kracik komitet
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj