NOWE DOMY DLA POWODZIAN W KŁODNEM
2010-12-27
Mieszkańcy Kłodnego, których domy zostały zniszczone przez osuwiska, otrzymali klucze do nowych domów. W gminie Limanowa powstało 15 nowych domów dla powodzian.

- Jestem pod wielkim wrażeniem sprawności samorządowców, dzięki której udało się tak szybko wybudować nowe domy – podkreślił Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Gmina Limanowa na usuwanie skutków tegorocznej powodzi otrzymała 10 mln zł. Z tych pieniędzy wybudowano dla powodzian 15 nowych domów o powierzchni od 80 do 100 m kwadratowych (w tym jeden dom kontenerowy), kupiono także dwa mieszkania dla poszkodowanych.

Niewykorzystane na budowę 1,4 mln zł gmina wyda na odbudowę dróg gminnych.

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał ponad 97,8 milionów zł na zasiłki dla powodzian. Łącznie Małopolska otrzymała ponad 381 mln na usuwanie skutków powodzi oraz ok. 205 mln dla samorządów na odbudowę infrastruktury komunalnej. Obecnie wszystkie rodziny poszkodowane przez powódź mają zabezpieczone właściwe warunki mieszkaniowe.

Wszystkie poszkodowane przez powódź rodziny mają zabezpieczone właściwe warunki mieszkaniowe. Obecnie w Małopolsce w kontenerach mieszkają jeszcze cztery rodziny z gminy Szczucin: dwie w miejscowości Słupiec (4 kontenery) i dwie w miejscowości Załuże (2 kontenery). Wszystkie kontenery są ocieplone, wyposażone w media, prąd, wodę, kanalizację i grzejniki elektryczne. Koszty opłat energii elektrycznej pokrywa gmina.

Trwa odbudowa domów dla powodzian. Trzy gminy (Trzciana, Łapanów, Skawina) zadeklarowały, że pieniądze na odbudowę wydadzą jeszcze w tym roku – gminy te zdecydowały się nie na odbudowę domów, a zakup mieszkań. Tym trzem gminom przyznano środki w wysokości 570 tys. zł.

W pozostałych gminach zdecydowano się na odbudowę domów. Będą one odbudowywane w przyszłym roku.

Gmina Lanckorona, która także otrzymała 10 mln zł na usuwanie skutków powodzi, jeszcze w tym roku zakupi 2 domy dla poszkodowanych. Ze względu na problemy m. in. z wykupem gruntów, dopiero w przyszłym roku rozpocznie budowę 26 budynków. Mają one być gotowe w wakacje 2011 roku.

Ponieważ gmina Lanckorona w tym roku wyda zaledwie 2,2 mln zł, z pozostałych środków 3,71 mln zostanie przeznaczone dla gminy Szczurowa: 3,5 mln na odbudowę zniszczonych dróg i 210 tys. na odbudowę infrastruktury komunalnej.

Małopolska otrzymała w tym roku na usuwanie skutków powodzi już ponad 381 mln zł, z czego przekazano już samorządom ponad 344 mln zł. Ponad 97,8 milionów złotych wydano na zasiłki dla osób poszkodowanych przez powódź. Z tego ponad 27 mln na zasiłki do 6 tys. zł, ponad 32,3 mln na zasiłki do 20 tys. zł, ponad 37,3 mln na zasiłki do 100 tys. zł oraz ponad 1 mln zł na zasiłki do 300 tys. zł.

Na sfinansowanie akcji przeciwpowodziowej wydano już ponad 22,2 mln zł, na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego prawie 2,9 mln zł, na zasiłki na cele edukacyjne dla poszkodowanych uczniów wypłacono ponad 8,6 mln zł, na likwidację szkód na urządzeniach melioracyjnych ponad 51,2 mln zł, na zasiłki celowe dla poszkodowanych rolników ponad 12,5 mln zł Ok. 205 mln zł otrzymały także samorządy na odbudowę infrastruktury komunalnej.
kłodnekłodne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj