PRZEBUDOWA DRÓG LOKALNYCH
2010-12-26
Małopolskie samorządy otrzymają 71,5 mln złotych na dofinansowanie modernizacji dróg gminnych i powiatowych w przyszłym roku w ramach III edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wręczył 20 grudnia przedstawicielom samorządów dokumenty potwierdzające kwalifikację do przyszłorocznej edycji programu.

Dzięki tym dotacjom w przyszłym roku na przebudowę ma szansę ponad 130 km dróg powiatowych i prawie 70 km dróg gminnych w Małopolsce. Najdłuższy odcinek zostanie wyremontowany w gminie Wieprz (ok. 6,5 km) oraz w powiecie miechowskim (ok. 19 km).

W 2011 roku ruszy III edycja Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Na realizację programu Małopolska otrzyma w sumie - podobnie jak w ubiegłym roku - 71,5 mln złotych. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne.

Pieniądze na realizację 41 projektów trafią do 37 samorządów (26 gmin oraz 11 powiatów). Cztery powiaty (miechowski, nowotarski, oświęcimski, limanowski) otrzymają dofinansowanie na modernizację dwóch odcinków dróg lokalnych. Zgodnie z zasadami, powiaty oraz miasta na prawach powiatu mogły składać po dwa wnioski o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. Z tej możliwości skorzystały powiaty: bocheński, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, limanowski, miechowski, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, wielicki oraz miasta: Nowy Sącz i Tarnów. Pozostałe powiaty: brzeski, gorlicki, myślenicki, tarnowski, wadowicki i miasto Kraków złożyły po jednym wniosku.

Samorządy mają czas do 31 marca przyszłego roku na rozstrzygnięcie przetargu oraz podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycje powinny być zakończone do 30 listopada 2011 roku, a rozliczone - do końca przyszłego roku.

Dzięki dotacjom, które otrzymają samorządy wyremontowanych zostanie ponad 200 km dróg lokalnych. Spodziewamy się jednak, że uda się zmodernizować więcej dróg. Może się okazać, podobnie jak w poprzednich edycjach, że po przetargach pojawią się oszczędności i będzie można przebudować więcej dróg niż pierwotnie założono. W tym roku początkowo na liście projektów, które miały otrzymać dotacje z budżetu państwa znajdowało się 40 samorządów (25 gmin i 15 powiatów). Po rozstrzygnięciu przetargów udało się zaoszczędzić ponad 13 mln zł, co umożliwiło dofinansowanie dodatkowo 8 projektów dla gmin oraz dla 3 powiatów. Łącznie przebudowanych zostało 217 km dróg. W 2009 roku na liście znalazło się 29 projektów gminnych i 14 powiatowych. Jednak oszczędności w wysokości 11,4 mln złotych pozwoliły na dofinansowanie dodatkowo 18 inwestycji (14 gminnych i 4 powiatowych). W sumie w 2009 roku zrealizowanych zostało aż 61 projektów.

Do tej pory, w pierwszej i drugiej edycji programu w Małopolsce, udział wzięło 57 gmin, 1 miasto na prawach powiatu oraz 14 powiatów. Samorządy otrzymały dofinansowanie na realizację 112 projektów. Pozwoliło to na przebudowę 424 km dróg.

Na zdjęciu: Stanisław Kracik, wojewoda małopolski oraz Janusz Fugiel, zastępca burmistrza Gorlic.
mapa Małopolska remontschetynówki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj