PAMIĘCI ROTMISTRZA PILECKIEGO
2010-12-20
Fundacja Paradis Judaeorum zbiera podpisy pod petycją w sprawie ustanowienia 25 maja Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Inicjatywę wsparł Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

25 maja to dzień śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierza, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej, podczas II wojny współtworzył Tajną Armię Polską, a w 1940 r. został dobrowolnie więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce Witold Pilecki podjął działalność konspiracyjną w AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego. Po jego wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 r. wrócił do kraju, gdzie w 1947 r. aresztowano go pod zarzutem działalności na rzecz II Korpusu. Po sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego jest nieznane.

Fundacja Paradis Judaeorum od stycznia 2008 roku prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o "Raporcie Witolda" - napisanej w 1945 roku na polecenie gen. Władysława Andersa relacji Witolda Pileckiego opisującej dostanie się, pobyt i ucieczkę rotmistrza z Auschwitz. W ramach akcji zbierane są także podpisy pod petycją do europosłów, aby dzień 25 maja, rocznicę śmierci Rotmistrza Pileckiego ustanowić europejskim Dniem Walki Bohaterów z Totalitaryzmem. Inicjatywę tę wsparł Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Petycję można znaleźć pod adresem http://www.petycje.pl/4376
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj