BAROKOWE POLICHROMIE ODKRYTE W KLASZTORNEJ ROZMÓWNICY
2010-12-10
W klasztorze ss. Bernardynek przy ul. Poselskiej 21 prowadzone były w tym roku prace w rozmównicach. W czasie robót odkryto ciekawe barokowe polichromie, które poddano konserwacji.

Roboty finansowane były przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a prowadził je Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W klasztorze ss. Bernardynek znajdują się trzy rozmównice, czyli pomieszczenia, w których siostry mogą rozmawiać z odwiedzającymi je osobami. Są to pomieszczenia przedzielone metalową kratą.

W czasie wstępnych odkrywek w pomieszczeniach odsłonięto nieznane do tej pory polichromie z 1740 roku. Są to 24 kartusze ozdobione pięknymi bukietami kwiatów, liśćmi palmowymi etc., wypełnione sentencjami z języku polskim. Zdania te, nawiązujące m.in. do życia zakonnego, to cytaty z Biblii oraz sentencje świętych m.in. Izydora i Augustyna. Z kolei na sklepieniach odsłonięto symboliczne przedstawienia Ducha Świętego, Baranka Bożego oraz Chrystusa w sercu boleści.

Wszystkie polichromie zostały odsłonięte i poddane pełnej konserwacji, w kilku przypadkach napisów w kartuszach nie dało się zrekonstruować, więc na razie są one puste, jednak siostry bernardynki proponują, by wpisać tam współczesne sentencje.

Konserwacji poddano także metalowe kraty, drzwi oraz drewniane lady pochodzące z przełomu XIX i XX wieku pomiędzy pomieszczeniami. Te lady są wykonane z drewna sosnowego, ale pomalowanego w ten sposób, że imituje słoje drewna dębowego.

Roboty kosztowały 114 tys. zł. Prace konserwatorskie wykonała firma „Konserwacja Zabytków Luboń-Radwański”.

Zespół klasztorny ss. Bernardynek przy ul. Poselskiej ufundował biskup Jakub Zadzik – pierwotnie budynek był drewniany, w końcu XVII wieku postawiono murowany barokowy kościół, który jest pod wezwaniem św. Józefa. Klasztor jest zlepkiem kilku budynków z różnych epok, które w XVIII wieku połączono.
bernardynki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj