9 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA KORUPCJI
2010-12-09
9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Obchodząc go, chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem korupcji, a także wskazać sposoby jej zapobiegania i zwalczania.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nr 58/4 z dnia 31 października 2003 roku i upamiętnia ratyfikację przez Państwa – Strony Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w dniach 9 - 11 grudnia 2003 roku w Meridzie w Meksyku. Od tego czasu Konwencja stanowi bazę do zwalczania korupcji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także przyczynia się do uwydatnienia roli zapobiegania i walki z tą patologią oraz podnoszenia poziomu świadomości obywateli.

Znalazłeś się w korupcyjnej sytuacji?

Jeśli ktoś złożył Ci propozycję korupcyjną, pamiętaj, że masz wiele możliwości działania. Zarówno gdy ktoś zmusza Cię do łapownictwa czynnego, jak i wtedy gdy chce byś sam stał się sprzedajny.

Staraj się dokumentować wszystkie swoje kontakty z osobą, która nakłania Cię do korupcji. Pisz pisma, a nie rozmawiaj wyłącznie przez telefon lub osobiście. Proś o poświadczenie każdej korespondencji.

Znajdź sprzymierzeńców. Wiele fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych bezpłatnie udziela porad prawnych i pomocy w dochodzeniu swoich uprawnień.

Poinformuj o zdarzeniu przełożonych skorumpowanego, czyli wykorzystaj drogę służbową. Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Karnego, każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa, ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub policji. Dla instytucji państwowych i samorządowych jest to obowiązek prawny.

Sprawdź, czy ludzie wykonujący taką samą profesję jak osoba, która skłania Cię do korupcji, są zrzeszeni w samorządzie zawodowym. Jeśli tak, powiadom to grono (najczęściej będą to rzecznicy odpowiedzialności zawodowej lub dyscyplinarnej). Zawiadom o popełnieniu przestępstwa policję, prokuraturę lub Centralne Biuro Antykorupcyjne. W każdej komendzie wojewódzkiej policji znajduje się specjalny adres internetowy i numer telefonu, gdzie możesz poinformować o zdarzeniu korupcyjnym. Szczegóły na www.antykorupcja.gov.pl. Alarmowy numer antykorupcyjny: 800 808 808.
antykorupcja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj