ODNOWIONA KLATKA SCHODOWA URZĘDU
2010-12-03
Zakończyły się prace konserwatorskie w klatce schodowej budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22. Prace współfinansowane były przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

W czasie robót przeprowadzono badania, dotyczące pierwotnej aranżacji reprezentacyjnej klatki schodowej. Konserwatorzy przeprowadzili badania ścian i sufitu z dekoracją sztukatorską, które ujawniły trzy historyczne warstwy malarskie. Obecna aranżacja klatki schodowej przywróciła rozwiązanie kolorystyczne istniejące w przeszłości: w górnych partiach ściany są błękitne, natomiast na poziomie pierwszego piętra kremowe.
W czasie prac dokonano ciekawego odkrycia. Na suficie znajdują się owalne kartusze, które – jak się okazało – były pierwotnie ozdobione inicjałami cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. W kartuszach znalazło się też motto cesarskie „Viribus unitis” czyli „w jedności siła” oraz dwugłowe cesarskie orły. Zdecydowano się na uczytelnienie tych napisów, które są świadectwem historii budynku. Prace prowadziła konserwator dzieł sztuki Natalia Soran-Maluty.
Roboty kosztowały w sumie 450 tys. zł, z czego 240 tys. zł wydał SKOZK, a 210 tys. zł Małopolski Urząd Wojewódzki. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie robót konserwatorskich w hallu głównym budynku.

Budynek Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22 pochodzi z początku XX wieku. Pod koniec 1896 roku wykupiono za sumę 120 tys. zł grunt pod nowy budynek, który miał być siedzibą instytucji administracji rządowej. Projekt gmachu powstał w latach 1898 – 1900 we Lwowie a jego autorem był Alfred Broniewski. Głównym lokatorem budynku miał być starosta krakowski, który nosił jednocześnie tytuł delegata namiestnika. W projektowanym budynku oprócz starostwa miały się mieścić min. biura Rady Szkolnej Okręgowej, ekspozytura C.K Prokuratoryi Skarbu, C.K urząd podatkowy. Urzędy do budynku wprowadziły się w 1903 roku.

W 1921 roku powstało województwo krakowskie. Siedzibę województwa umieszczono właśnie w budynku przy ul. Basztowej 22. Po zajęciu Krakowa przez wojska niemieckie we wrześniu 1939 roku budynek urzędu wojewódzkiego został zajęty przez oddziały wojskowe.

Budynek urzędu jest budowlą murowaną z cegły, czterokondygnacyjną, 3-skrzydłową na rzucie zbliżonym do litery „U”. Ten układ przestrzenny budynku jest typowy dla wszystkich większych gmachów rządowych wzniesionych w XIX wieku w Galicji.
hol urząd wojewódzki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj