ZEGAR ODLICZA DNI DO ROZPOCZĘCIA PREZYDENCJI POLSKI
2010-11-29
Ponad pół roku zostało do chwili, w którym Polska rozpocznie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zegar odlicza czas do rozpoczęcia polskiej prezydencji, która zainaugurowana zostanie 1 lipca 2011 roku.

- Trwają przygotowania do polskiego przewodnictwa. Liczę na to, że włączą się w nie także małopolskie samorządy – mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. – Zachęcamy je do podejmowania akcji informacyjnej dla mieszkańców regionu, przygotowania atrakcyjnej oferty kulturalnej dla gości, którzy odwiedzą Małopolskę. Mamy niepowtarzalną szansę zaprezentować nasz region.

W 2008 roku polski rząd rozpoczął przygotowania do polskiej prezydencji. Większość spotkań przewidziana była w Warszawie. Jednak pojawił się pomysł zorganizowania części spotkań poza stolicą Polski i ogłoszono otwarty konkurs: zainteresowane regiony przedstawiły propozycje miejsc, w których miałyby się odbywać konferencje z udziałem przedstawicieli krajów członkowskich UE. Miasta musiały spełniać określone wymagania: baza hotelowa, zaplecze konferencyjne oraz dobre połączenie lotnicze. Ostatecznie na liście regionów-organizatorów, obok Małopolski, znalazły się również Pomorze, Wielkopolska, Dolny Śląsk i Mazowsze.

Kraków będzie gospodarzem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli krajów członkowskich. Imprezy te będą odbywały się przez całe półrocze, a ich szczyt przypadnie na październik. W tym czasie Małopolskę odwiedzi kilka tysięcy osób z całej Europy: przedstawicieli rządów i instytucji, ekspertów, dziennikarzy etc.

Podczas prezydencji zorganizowane zostaną przede wszystkim dwa rodzaje spotkań: centralne (na wysokim szczeblu z udziałem ministrów) oraz eksperckie (na niższym szczeblu, ale z udziałem specjalistów). W Krakowie w październiku odbędzie się kilkanaście spotkań centralnych – będą one poświęcone m.in. sportowi, ubóstwu, Partnerstwu Wschodniemu. Kraków będzie też gospodarzem Europejskiego Forum Turystyki. Przez całe półrocze odbędzie się też kilkadziesiąt spotkań eksperckich.

Kraków i Małopolska będą miały wyjątkową szansę, by zaprezentować swoje walory uczestnikom spotkań. Miejsca obrad w Krakowie dobierane będą w ten sposób, by uczestnicy mogli zobaczyć najpiękniejsze zakątki Starego Miasta. Aby zachęcić uczestników do pozostania w Krakowie na weekend i skorzystania z bogatej oferty kulturalnej i turystycznej, obrady zaplanowano na ostatnie dni robocze w tygodniu. Propozycja wydarzeń kulturalnych zostanie przygotowana przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Marszałkowskim.

Do pomocy gościom, którzy przyjadą do Krakowa, potrzebni będą wolontariusze, znający języki obce. Będą oni rekrutowani głównie spośród studentów. Służyć będą pomocą np. na lotniskach, w hotelach, centrach konferencyjnych. Obrady odbywać się będą w salach konferencyjnych w centrum miasta. Uczestnicy spotkań będą nocować w cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach, spośród których wybierane są głównie te położone w centrum.

W każdym województwie został powołany koordynator prac przygotowawczych. W Małopolsce tę funkcję pełni Beata Kondel, dyrektor Biura Wojewody. Stanisław Kracik powołał też zespół ds. bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą przedstawiciele m.in. wojska, policji, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda małopolski zachęca wszystkie małopolskie samorządy do współpracy w przygotowaniu regionu do prezydencji. Liczy na to, że gminy przede wszystkim przeprowadzą akcje informacyjne dla mieszkańców, przygotują ciekawe wydarzenia kulturalne, które mogą przyciągnąć gości prezydencji, przygotują materiały promocyjne.

Czym jest prezydencja?

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych spotkań i wydarzeń, odgrywa kluczową rolę na wszystkich polach działania Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację konferencji krajów członkowskich, koordynuje działania i nadaje kierunek polityczny wspólnoty, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Przywilej i jednocześnie obowiązek sprawowania prezydencji wprowadzony został na mocy Traktatu z 1957 r. ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

W lipcu 2011 roku Polska stanie na czele Rady Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Polska – Dania - Cypr. Okres sześciu miesięcy jest zbyt krótki, aby państwo sprawujące prezydencję mogło skutecznie zrealizować założone cele swojego przewodnictwa. Dlatego została wprowadzona koncepcja prezydencji grupowej. Trzy kraje, które sprawują po sobie przewodnictwo, koordynują między sobą główne cele, jakie mają zamiar zrealizować w okresie trzech kolejnych prezydencji, czyli przez 18 miesięcy. Trójstronna współpraca między Polską, Danią oraz Cyprem rozwija się na szczeblu ministerstw oraz urzędów.
wisła wawel bulwary kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj