ODZNACZENIA DLA IRENY I JULIANA WŁOSIKÓW
2010-11-29
Irena i Julian Włosikowie w poniedziałek, 22 listopada odznaczeni zostali Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. Odznaczenia Państwu Włosikom wręczył Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

- Jestem pełen podziwu dla Państwa Włosików za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o ich Synu – powiedział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Irena i Julian Włosikowie są rodzicami Bogdana Włosika – młodego hutnika, zastrzelonego 13 października 1982 roku w Nowej Hucie przez funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Mimo ogromnej tragedii i szoku po śmierci 20-letniego syna, państwo Włosikowie od pierwszych dni robili wszystko, by doprowadzić do wyjaśnienia sprawy zabójstwa i ukarania sprawców. Po 1990 roku brali udział we wszystkich rozprawach w ciągnącym się bardzo długo procesie zabójcy ich syna. Uczestniczyli czynnie w przesłuchaniach świadków, wizjach lokalnych.

Sprawa Bogdana Włosika jest do dziś żywa - pamiętają o niej mieszkańcy Nowej Huty. W miejscu śmierci Bogdana stoi pomnik, a co roku w rocznicę jego śmierci organizowany jest duży bieg uliczny jego imienia.
wlosikowie medale
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj