MAUZOLEUM ODNOWIONE PRZED KANONIZACJĄ
2010-10-13
W kościele Bożego Ciała w Krakowie zakończyły się prace konserwatorskie przy mauzoleum bł. Stanisława Kazimierczyka, XV-wiecznego kanonika laterańskiego, który w najbliższą niedzielę zostanie kanonizowany w Rzymie. Prace, finansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, prowadził Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stanisław urodził się 27 września 1433 roku w Kazimierzu, wówczas osobnym mieście pod Krakowem. Ukończył studia teologiczne na Akademii Krakowskiej. W 1456 roku wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Krakowie.

Był spowiednikiem, zasłynął jako znakomity kaznodzieja, opiekun ubogich, troszczący się o chorych i cierpiących. Zmarł w 1489 roku – już wtedy w powszechnej opinii uchodził za świętego. Jego grób w prezbiterium był odwiedzany przez ludzi, którzy za jego pośrednictwem otrzymywali nadzwyczajne łaski – pierwszy spis tych łask powstał już w rok po śmierci Stanisława. W pierwszej połowie XVII wieku kanonicy zdecydowali się przenieść doczesne szczątki współbrata do mauzoleum. W 1993 roku Jan Paweł II zaliczył Stanisława Kazimierczyka do grona błogosławionych.

Mauzoleum Stanisława Kazimierczyka, które znajduje się w nawie północnej kościoła Bożego Ciała, zbudowane zostało w roku 1632, jego wygląd zmienił się w czasie przebudowy ok. 1755 roku. Obiekt jest jednym z przykładów rzeźby renesansowo-manierystycznej. W ołtarzu znajduje się alabastrowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Poniżej umieszczona została drewniana trumna z doczesnymi szczątkami błogosławionego. Na trumnie umieszczono portret Stanisława Kazimierczyka wykonany na blasze. Cały ołtarz zbudowany został z wapienia pińczowskiego wzbogaconego o elementy z czerwonego marmuru.

Prace konserwatorskie obejmowały pełną konserwację mauzoleum, zrekonstruowano złocenia elementów dekoracji. Roboty trwały od czerwca do września tego roku i kosztowały 113 tys. zł.

Kanonizacja Stanisława Kazimierczyka odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 października w Watykanie.
kościół bożego ciała ołtarz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj