50 LAT SZKOŁY ASPIRANTÓW
2010-09-30
2 października (sobota) na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie aspirantów z krakowskiej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Ślubowanie połączone było z obchodami 50-lecia powstania Krakowskiej Szkoły Pożarniczej.

W uroczystości udział weźmie Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą św. w Bazylice św. Floriana przy pl. Matejki w Krakowie. Następnie, o godz. 12 na Rynku Głównym ślubowało 90 młodych ludzi, którzy rozpoczynają naukę w krakowskiej Szkole Aspirantów.
Szkołę Podoficerów Pożarnictwa powołano, a właściwie przeniesiono z Nysy do Nowej Huty w 1960 r. Początkowo w szkole kształcono podoficerów pożarnictwa, ale w 1973 r. szkoła uzyskała status policealnej szkoły technicznej (zmieniając jednocześnie nazwę na Szkołę Chorążych Pożarnictwa). Była to nowa forma profesjonalnego przygotowywania średniej kadry dowódczej straży pożarnej.
W 1986 roku Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Krakowie płk poż. Mieczysław Feliks i Komendant Szkoły Chorążych Pożarnictwa płk Feliks Dela podpisali specjalne porozumienie, które zmieniło zasady przygotowania praktycznego kadetów do służby. W Krakowie w miejsce Szkoły Chorążych Pożarnictwa powołana została Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Co roku o przyjęcie do szkoły ubiega się ok. 600 kandydatów. SA PSP dysponuje także jednostką ratowniczo-gaśniczą, która działa na terenie Nowej Huty.
szkoła aspirantów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj