SZTANDAR DLA IZBY CELNEJ
2010-09-21
22 września na Rynku Głównym w Krakowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Służby Celnej. Podczas uroczystości Stanisław Kracik, wojewoda małopolski przekazał Izbie Celnej w Krakowie ufundowany przez siebie sztandar.

- Mam nadzieję, że pod tym sztandarem dalej będziecie z powodzeniem i pożytkiem dla wszystkich pełnić swoją służbę – powiedział Stanisław Kracik.

Na sztandarze ufundowanym przez wojewodę małopolskiego znalazły się z jednej strony orzeł i dewiza Służby Celnej „Godność i prawo”, a z drugiej emblemat Służby Celnej, czyli Merkuriusz oraz napisy „Służba celna” i „Izba Celna w Krakowie”.

W Polsce funkcjonuje 16 izb celnych. Do tej pory sztandary otrzymało pięć z nich: Izba Celna w Rzepinie, Przemyślu, Białej Podlaskiej, Białymstoku oraz Gdyni.
Izba Celna w Krakowie swoim działaniem obejmuje Małopolskę. Podlegają jej trzy urzędy celne: w Krakowie, Nowym Targu i Nowym Sączu. Obecnie w krakowskiej Izbie Celnej, podległych jej urzędach i oddziałach zatrudnionych jest 866 osób. W 2009 roku Izba Celna w Krakowie pobrała ponad 9 miliardów złotych podatku akcyzowego, co plasuje ją na jednym z czołowych miejsc w Polsce. W ciągu ostatnich lat funkcjonariusze Izby zatrzymali ponad 13 mln sztuk papierosów bez akcyzy, ok. 85 tys. litrów nielegalnego alkoholu, prawie 450 tys. sztuk towarów z podrobionymi metkami ponad 500 tys. sztuk pirackich nośników informacji – wszystko to na kwotę ok. 30 mln złotych.
celnicy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj