MODERNIZACJA MAŁOPOLSKICH DRÓG
2010-08-20
Stanisław Kracik, wojewoda małopolski podpisał z pięcioma samorządami umowy o wartości dotacji 7,45 mln złotych na remonty i modernizacje dróg lokalnych. To kolejne już w tym roku umowy w ramach II edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011.

Dotacje z budżetu państwa na pokrycie połowy kosztów inwestycji otrzymają gminy: Mszana Dolna, Wielka Wieś, Tymbark, Trzebinia oraz powiat nowotarski. W ramach tych 5 projektów zostanie wyremontowanych blisko 14 kilometrów dróg lokalnych.

Wojewoda małopolski do tej pory podpisał już umowy z 50 samorządami o dofinansowanie na modernizacje dróg lokalnych. Początkowo na liście projektów, które miały otrzymać dotacje z budżetu państwa, znajdowało się 40 samorządów (25 gmin i 15 powiatów). Po rozstrzygnięciu przetargów udało się już zaoszczędzić ponad 13 mln zł, co umożliwiło dofinansowanie dodatkowo 11 projektów dla gmin: Mszana Dolna, Wielka Wieś, Tymbark, Trzebinia, Pleśna, Gnojnik, Racławice, Łapanów oraz dla powiatów: gorlickiego, nowotarskiego i miechowskiego.

Powiat nowotarski otrzyma dotację na remont drogi powiatowej nr K1639, która biegnie do granicy ze Słowacją, w miejscowościach Falsztyn oraz Niedzica. W ramach projektu zostanie zmodernizowany 6,2 kilometrowy odcinek tej trasy. Koszt prac remontowych wyniesie ok.4,78 mln złotych (powiat otrzyma 1,98 mln złotych dofinansowania).

Dzięki dotacji w wysokości 2,12 mln złotych, w gminie Mszana Dolna (powiat limanowski) zostaną przebudowane ponad 3 kilometry drogi lokalnej w miejscowościach Raba Niżna, Mszana Dolna oraz Glisne. Koszt remontu wyniesie 4,2 mln złotych z czego 2,12 mln złotych to dotacja z budżetu państwa.

Gmina Wielka Wieś przeprowadzi kompleksową modernizację drogi lokalnej nr K601443 w miejscowości Wielka Wieś. Zostanie utwardzona i wyrównana nawierzchnia drogi i poboczy oraz będą wyremontowane chodniki. Remont blisko czterokilometrowego odcinka będzie kosztował ponad 3,7 mln złotych. Gmina otrzyma ponad 1,8 mln złotych dofinansowania.

W miejscowości Tymbark (powiat limanowski) zmodernizowany zostanie fragment drogi przy którym łączą się trasy powiatowe Tymbark – Grabie oraz Tymbark - Piekiełko. Remont wyniesie ok. 323 tys. złotych. Dotacja z budżetu państwa pokryje połowę kosztów gminnej inwestycji.

Gmina Trzebinia (powiat chrzanowski) otrzyma ponad 1,33 mln złotych dofinansowania na rozbudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 79 (ul. Kościuszki) z ulicą Pułaskiego i Nowoprojektowaną w Trzebini. Koszt remontu wyniesie 2,6 mln zł., z czego 1,3 mln złotych stanowi dofinansowanie z budżetu państwa.

W tym roku Małopolska otrzyma w sumie 71,5 mln złotych dotacji na remonty i budowę dróg lokalnych. To o ponad 9 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne.
W Polsce najwyższą kwotę dofinansowania otrzymało województwo mazowieckie – ponad 92 mln zł. Małopolska z kwotą 71,5 mln zł. znalazła się na czwartym miejscu.
W 2009 roku, w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, zmodernizowanych zostało około 206 km dróg w Małopolsce (prawie 68 km dróg gminnych oraz około 138 km dróg powiatowych).
Michałowice_schetynówka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj