STUDENCI INWENTARYZUJĄ GROBY WOJENNE
2010-08-24
Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego rozpoczęli inwentaryzację małopolskich cmentarzy wojennych.

W lipcu inwentaryzację cmentarzy i grobów wojennych prowadzili studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spisali oni ok. 80 obiektów na terenie powiatu tarnowskiego. Teraz pracę rozpoczną studenci Uniwersytetu Pedagogicznego. 20 osób będzie miało za zadanie zinwentaryzować obiekty na terenie powiatu myślenickiego i części powiatu wielickiego (w gminach Niepołomice i Biskupice). Prace potrwają do końca sierpnia.

- Z niecierpliwością oczekuję na tegoroczne wyniki prac studentów. Liczę, że dzięki inwentaryzacji przypomniane zostaną miejsca pamięci, mogiły poległych w czasie powstań czy wojen – mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

To już trzeci rok współpracy studentów z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. Inwentaryzację finansuje wojewoda małopolski – obie grupy otrzymają po 10 tys. zł. Efekty prac można na stronie: www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne/ . Pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, brzeskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatów krakowskiego oraz tarnowskiego.

Obecnie ruszyły prace przy tłumaczeniu strony na język angielski. Pracę tę wykonują studenci Uniwersytetu Pedagogicznego – planowane jest jeszcze tłumaczenie na języki niemiecki i rosyjski.
groby odnalezione wojenne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj